ŠKOLNÍ AKCE 2022/2023

DEN S ARMÁDOU ČR 

 (7.2.2023)

Dne 7. 2. 2023 zavítala na naši školu dlouho očekávaná Armáda ČR. Projektové vyučování v rámci problematiky ,,POKOS“ - Příprava občanů k obraně státu, přijeli zprostředkovat vojáci z Krajského vojenského velitelství v Ostravě, pod vedením Mgr. Martina Ogořálka. V průběhu dopoledne jsme si tak mohli vyzkoušet střelecký trenažér, vojenskou výstroj a obleky protichemické ochrany včetně plynových masek. Zopakovali jsme si také základy první pomoci a resuscitaci. Dozvěděli jsme se mnoho o fungování Armády ČR, stejně tak o náplni práce vojáků doma i v zahraničí a možnostech studia na středních a vysokých školách s vojenským zaměřením.

                                                                                                                            Mgr. V. Čermáková

DEN BEZPEČNĚJŠÍHO INTERNETU

 (7.2.2023)

V úterý 7. 2. 2023 proběhl Den bezpečnějšího internetu jako součást 20. ročníku celosvětové kampaně Společně pro lepší internet. Zapojené organizace jsou propojeny online díky  #SaferInternetDay  a #SID2023. Žáci ze třídy 9.B přichystali v hodinách ICT pro své spolužáky prezentaci. Zvolili si takovou formu, která jim vyhovovala. Darovali spolužákům vizitku s QR kódem, který si pak jednoduše načetli do telefonů a mohli si ji prolistovat. Prezentace je plná odkazů na videa, články, vzdělávací portály. Díky prezentaci si mohou i zasoutěžit, něco nového se dozvědět a také najít pomoc, kdyby se přestali cítit bezpečně… Svůj projekt žáci 9.B realizovali za podpory školní metodičky prevence. Zmínili se v něm o všech důležitých organizacích zabývajících se v ČR bezpečností na internetu, o kterých slyšeli v hodinách nebo na preventivních programech. Díky spolupráci s O2 chytrá škola o našem projektu napíší i na stránce Bezpečně v síti. Odkaz na prezentaci najdete  ZDE.

Mgr. Lenka Pastirčáková školní metodička prevence

ZUŠ - návštěva výstavy

 (6.2.2023)

V pondělí 6. 2. se žáci 1.A a 1.B vydali do ZUŠ J. R. Míši, v jejímž foyeru je instalována výstava prací dětí z mateřských škol a žáků základních škol, kteří se zúčastnili XXVII. ročníku celoměstské výtvarné soutěže Svět dětské duše. Děti si prohlédly práce zobrazující či ztvárňující ptáky v nejrůznějších podobách, téma uvedeného ročníku totiž znělo PTAČÍ SLET. Výstava se našim nejmladším školákům moc líbila. Radost měli, když na čelní stěně objevili také svá vlastní výtvarná dílka, jež ve svých třídních kolektivech na dané téma vytvořili, do soutěže přihlásili a nakonec jimi oslovili i porotu, která jim za jejich snažení udělila 1. a 3. místo v I. kategorii. 

8.B NZDM Futra 

 (27.1.2023)

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež  Futra v Orlové se třída 8.B v čele s jejich třídním učitelem rozhodla navštívit pro prohloubení vzájemných vztahů. Kvůli připravovaným volbám konaným i v jejich kmenové třídě měli možnost si uspořádat třídnickou hodinu v jiných než školních prostorách. Zároveň se seznámili s prostředím a významem sociální služby určené právě jejich věkové kategorii. Vyzkoušeli si možnosti jak trávit svůj volný čas při hrách nebo tvorbě hudby. 

DIVADLO 

„Povídky z jedné a druhé kapsy“

 (27.1.2023)

V pátek 27. 1. navštívili žáci druhého stupně divadelní představení „Povídky z jedné a druhé kapsy“ v DKMO. Divadelní hra představila žákům poutavou formou nejen některé ze známých povídek Karla Čapka, ale seznámila je i s filozofií, kterou Čapek vyznával. Žáci si divadelní hru opravdu užili a odnesli si domů spoustu námětů k zamyšlení. 

RECITAČNÍ SOUTĚŽ - 1.stupeň

 (24.1.2023)

Dne 24. února 2023 proběhlo školní kolo recitační soutěže našich prvňáčků, nejlepší recitátoři reprezentovali své třídy.  Svými vtipnými básničkami a hezkým přednesem zaujali porotu i své spolužáky.  

Zaslouží si velkou pochvalu za skvělé výkony. 

1. místo: Kateřina K.

2. místo: Kryštof D.

3. místo: Samuel K.

FLORBAL-starší žáci

 (26.1.2023)

Dne 26.1. se naši starší žáci zúčastnili městského kola turnaje ve florbalu. Soutěže se zúčastnilo krásných 7 týmů. Konkurence byla veliká, každý tým měl natrénováno. Naši kluci se toho však nebáli a ve své skupině odstartovali turnaj výhrou. Ta následovala i v dalším zápase. Poslední zápas ve skupině skončil remízou, avšak i přes to si naši kluci vystříleli postup do semifinále. V něm narazili na tvrdého soupeře, ale nic mu nedali zadarmo. Bojovali do posledních sil. Celý turnaj zakončili krásným třetím místem a tak naši školu zdobí další pohár. 

Klukům gratulujeme jsme na jejich výkony pyšní. 

Jen tak dále!

FLORBAL 6.-7. ročník

 (19.1.2023)

  Dne 19.1. se naši vybraní žáci z 6. a 7. ročníku zúčastnili městského kola ve florbale, které se uskutečnilo na GOA. Celkem se turnaje zúčastnilo 7 škol a naše družstvo se probojovalo až do semifinále, kde ale nakonec podlehlo za stavu 1:3 ZŠ Školní z Orlové. Z turnaje si tak odnášíme bramborovou medaili, ale hoši nemusí být zklamaní, protože předvedli úžasné výkony a my jsme na ně moc pyšní. Příští čtvrtek se bude konat stejný turnaj pro starší žáky z 8. a 9. ročníku, tak držte palce. Hodně štěstí a sportu zdar!

ABSOLVENTSKÉ MIKINY 

 (18.1.2023)

RECITAČNÍ SOUTĚŽ - 2.stupeň

 (18.1.2023)

Dne 18. 1. proběhlo  školní kolo recitační soutěže. Básně byly velice různorodé a na publikum, které tvořili spolužáci, čekal nevšední kulturní zážitek. Školnímu kolu předcházelo kolo třídní a v každé třídě se objevili šikovní přednášející. Soutěže se zúčastnili vybraní žáci šestých až devátých tříd. Všichni jsou  svým způsobem vítězi, protože přednášet před spolužáky je velmi těžký úkol, kteří naši žáci zvládli moc dobře. I přesto tady máme umístění:

6. a 7. ročníky:

1. Václav K. 6. B

2. Marek Š. 7. A

3. Alexandr K. 6. A

8. a 9. ročníky:

1. Aneta V. 8. A

2. Alžběta K. 8. B

3. Josef S. 8. B

Všem děkujeme za účast i  odvahu.  

Blahopřejeme!!!!!!

O2 CHYTRÁ ŠKOLA

 (18.1.2023)

Zdárně jsme ukončili spolupráci s O2 chytrá škola. Získaný grant na 100 000,- byl vyčerpán a poslední 4 třídy si v prosinci zažili své preventivní programy od organizace E-bezpečí, se kterou jsme po celý rok 2022 plnili plán a vzdělávali se.


  DĚKUJEME!   

NZDM FUTRA

 (13.1.2023)

ZŠ Mládí navštívilo NZDM Futra v Orlové

Dne 13. ledna se naši sedmáci vydali do nízkoprahového zařízení pro děti a mládež pod názvem Futra. Žáci se dozvěděli, k čemu takový klub slouží, co vytváří, realizuje, jaký je jeho význam a využití. Vyzkoušeli si například nahrávání v odhlučněné místnosti, hudební nástroje jako bubny, klávesy nebo kytaru. V rámci prevence zhlédli filmy o kyberšikaně a šikaně, zahráli si turnaj ve stolním tenise, fotbálku, kreslili, co si pod pojmem Futra představují a samozřejmě nezapomněli ani na zvídavé dotazy směřované k Martině, Honzovi a Kubovi. To vše se prolínalo napříč školními předměty. Celý program byl ušitý na míru žákům sedmého ročníku. Slovy všech tří sociálních pracovníků si zde můžete přijít pokecat o všem, podpořit svůj talent v čemkoliv a také zde zazněla věta, která tento klub hodně charakterizuje: „Všechno, co se vám děje venku, pamatujte, že tady jste v bezpečí.“ Tímto za příjemné a zároveň jiné dopoledne plné nových informací, zážitků i her děkujeme.

Mgr. R. Bruštíková

WORKSHOP GALERIE PLATO

 (13.1.2023)

Deváťáci se během výtvarného workshopu v ostravské galerii Plato seznámili s pojmy performance, rituál, aktivismus. Vytvořili si svůj ochranný amulet či talisman, prožili performance k ochraně planety Země, tvořili své představení k ativismu. Prostě zažili dopoledne plné moderního umění.

WORKSHOP NA VŠB

 (13.1.2023)

V pátek 13. 1. se naši osmáci zúčastnili workshopu na VŠB v Ostravě, kde byl pro něj připraven výchovně vzdělávací program. Žáci si vyzkoušeli simulátor formule i simulátor lokomotivy. I přes původní nervozitu si program moc užili, dozvěděli se spoustu nových informací a ověřili si, že práce s technikou může být zábava.

LYŽAŘSKÝ VÝCVIK

 (9.-13.1.2023)

FYZIKA - diody projekt 

 (10.1.2023)

Žák Tomáš W. z 9.A vytvořil do hodiny fyziky projekt. Sám doma sestavil a hlavně naprogramoval panel s LED diodami.

Co se nám podařilo v pracovkách 

 (9.1.2023)

I v letošním roce byly pracovní činnosti na druhém stupni velice pestré. Kromě témat  chovatelství a konstruování jsme se věnovali také pěstitelství. V předjaří jsme vyseli semínka různých okrasných rostlin a zeleniny. Zaměřili jsme se také na bylinky. Vyzkoušeli jsme si sami zasadit semínka bazalky, pikýrování a dostatečně vyrostlou rostlinu si v malém květináči odnesli domů. V areálu školy podél hlavní budovy jsme vysázeli cibulové okrasné rostliny, kde dominovaly narcisy a tulipány. Své místo na školním pozemku zaujaly také netřesky. Ve vyvýšených záhonech se nám podařilo vypěstovat kadeřavou a plocholistou petržel, cibuli, ale nejvíce nás zaujaly uzrálé hrachové lusky. Měli jsme radost z měsíčních jahod, které jsme si vypěstovali od semínka a příští rok se těšíme na úrodu. Před hlavním vchodem školy jsme do truhlíků nasázeli na podzim okrasné kapusty a vřesy, na jaře pak macešky v barvách loga školy. Podél pavilonu jsme vysázeli 30 růží a předpěstovali jsem si aksamitníky na okrasné záhonky. Zkusili jsme si také aranžování, ke kterému jsme využili své vypěstované a sušené limonky. Sezóna byla tedy hodně bohatá a již nyní plánujeme, co vše budeme pěstovat příští rok.

MEGASTAR

 (22.12.2022)

4.B NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ ÚČES

 (21.12.2022)

Třída 4.B si předvánoční čas zpestřila třídní minisoutěží "o nejkrásnější vánoční účes". Všichni to vzali velice vážně a opravdu se moc snažili, aby si na hlavě vytvořili nějaký skvělý model. Nakonec si i udělili diplomy pro ty opravdu nej nej ....

VÁNOČNÍ LAŤKA 

 (21.12.2022)

Dne 21.12. jsme pro žáky naší školy pořádali každoroční Vánoční soutěž ve skoku vysokém. Letos se zúčastnil velký počet žáků napříč všemi kategoriemi. Atmosféra byla úžasná, napomohla jí vánočně vyzdobená tělocvična. Všichni sportovci byli moc šikovní. Padlo několik osobních rekordů.  Dokonce byl skoro překonán i rekord školy, jen o kousek to Kubovi nevyšlo. Nejlepší skokani byli oceněni diplomy a dobrůtkami. 


Přejeme žákům plno dalších úspěchů!!!!!!

Soutěž osmáků CHEMICKÉ PRVKY 

 (21.12.2022)

Školní kolo soutěže CHEMICKÉ PRVKY proběhlo dne 21.12.2022 v příjemné vánoční atmosféře. Všech dvanáct soutěžících, kteří postoupili z třídního kola, se dnes utkalo ve třech disciplínách (pexeso, paměť a rozstřel na rychlost).

Výkony všech byly velice vyrovnané a výsledky jsou následující:


1.místo: Vojtěch K. (8.A)

2.místo: Ladislav R. (8.A)

3.místo: David K. (8.B)


Vítězům gratulujeme a všem zúčastněným děkujeme za bojovnost a zápal pro hru.

PERNÍČKOBRANÍ

 (20.12.2022)

Letos poprvé se na naší škole konalo „Perníčkobraní  - se srdcem na dlani“. Cílem této akce bylo přinést do školy vlastnoručně vyrobené  a  nazdobené perníčky, které se ve třídách vánočně zabalily a poté je vybraní žáci odnesli jako sladký dáreček pro naše seniory z DS Pohoda. Všem zúčastněným třídám (žákům a učitelům, p. asistentkám, rodičům i prarodičům…) děkujeme za mistrovská cukrářská díla a za to, že v době vánoční udělali radost také těm, kteří už nemají tolik sil a možností si perníčky upéct sami. 

Krásné Vánoce všem přeje ZŠ Mládí

Blíží se zima-beseda v DDM Orlová

 (20.12.2022)

V úterý 20.12.2022 jsme se zúčastnili přednášky pana Bc. Adama Bury, která se konala v přírodovědném oddělení DDM Orlová. Název besedy “Blíží se zima” byl velmi aktuální. Dozvěděli jsme se, kde tráví chladné období různé druhy živočichů a jak se nepříznivým podmínkám přizpůsobují. Bylo to moc zajímavé, ale to nejlepší nás teprve čekalo. Měli jsme možnost si prohlédnout zvířata chovaná v přírodovědném oddělení. Zjistili jsme, že had není vůbec slizský, že agama je velmi zajímavé zvíře a někteří si sami chtěli vzít pavouka. Akce se nám moc líbila a už teď se těšíme na další.

Čtení žádná věda není

 (13.-14.12.2022)

Členové čtenářského klubu tříd 5.A a 4.A,B si společně se svou vedoucí Lenkou Božoňovou připravili zábavný program pro mateřské školy. Celkem tři představení s názvem Čtení žádná věda není se konala ve dnech 13. a 14.12.2022. Malým předškolákům ze školek MŠ Kpt. Jaroše a MŠ Ke Studánce se předvedli v rolích čtené pohádky O perníkové chaloupce, předčítali jim veršované hádanky. Všichni společně také cvičili a hráli pohybové hry. Také si vyzkoušeli, jaké je to být učitelem, když dětem ze školky dávali otázky z naučných karet o zvířátkách. Byl to moc pěkný společně strávený čas.

Za čtenářský  klub ZŠ Mládí Lenka Božoňová

ŠD-návštěva v DS Pohoda

 (16.12.2022)

Dne 16.12. měly děti možnost se školní družinou navštívit domov seniorů Pohoda. Děti při této příležitosti předaly některým seniorům osobně a dalším prostřednictvím aktivizační pracovnice přáníčka a andělíčky pro štěstí, které pilně v družině vyrobily. Se seniory jsme si vánoční atmosféru navodili také recitací básniček a koledy. Setkání bylo velmi příjemné. Žáci také neodešli s prázdnou, každý byl obdarován perníčkem a jako milý dárek jsme si odnesli od seniorů přání a krásnou hvězdu, která nám nyní zdobí 3. oddělení ŠD. 

Divadelní představení

 (15.12.2022)

Ve čtvrtek 15.12.2022 se naši druháci vydali do DKMO na divadelní představení s názvem “Vánoční hvězda”.

Soutěž o nejhezčí vánoční vločku

 (15.12.2022)

Žáci 2.stupně se zapojili do soutěže o nejhezčí vánoční vločku, kterou pořádal ve dnech 5.-9.12.2022 DKMO Orlová. Různé skupiny  vyrobily v pracovních činnostech čtyři soutěžní vločky, které byly v DKMO vystaveny a žáci je pak mohli v rámci této výstavy shlédnout. Krásné 3. místo získala vločka žáků z 6.A pod vedením Mgr.Gabriely Poláchové. Děkujeme všem za účast a výhercům gratulujeme.

PROSINEC VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

 (15.12.2022)

Děti školní družiny si v prosinci užívají předvánočního času tvořením vánočních výrobků a dalšími různorodými aktivitami. Také navštívily výstavu v Domě kultury, kde mělo každé oddělení svou vločku. K Mikuláši děti vyráběly masky čertů a za odměnu na ně čekala nadílka u stromečku. Nakonec se dočkaly i radovánek na sněhu, které je velmi baví.

PRAKTIKA NÁS BAVÍ

 (14.12.2022)

I letos pokračujeme v bádání v rámci předmětu Přírodovědné praktikum, ve kterém můžeme naše poznatky z hodin přírodovědných předmětů aplikovat v praxi. Během 1.pololetí jsme měli možnost vyzkoušet si zajímavé fyzikální a chemické pokusy, práci s žákovskými i studentskými mikroskopy, pozorování elektronickou lupou, práci v terénu a zpracování dat digitálními technologiemi. Výstupem každé dvouhodinovky je protokol, kde zaznamenáváme výsledky našeho pozorování a experimentu. Učíme se biologické nákresy a náčrty chemických aparatur. Výsledky naší práce často fotíme a fotografie digitálně upravujeme. Praktika nás prostě stále baví a už netrpělivě vyčkáváme, co nás čeká v dalším pololetí.

CHATTERBOX 

 (9.12.2022)

Dne 9. 12. se konala konverzační soutěž z anglického jazyka zvaná Chatterbox na Gymnáziu J. Šabršuly. Zúčastnili se jí žáci Nela S. z 8. B a Martin O. z 9. A. Soutěž byla zaměřena na konverzační schopnosti, ale i na písemné vyjadřování. Jejich hlavním úkolem bylo sestavit příběh z obrázků. Oba naši žáci to zvládli skvěle a zároveň si odnesli certifikáty. 

Tradiční vánoční výstava v DKMO

 (8.12.2022)

Dne 8. 12. se žáci 1.A a 1.B vypravili do DKMO, kde v tomto týdnu probíhá Tradiční vánoční výstava se soutěží O nejhezčí vánoční vločku. Našim prvňáčkům se moc líbila část výstavy, kde je instalován betlém a též všechny vločky zaslané do zmíněné soutěže. Na výrobě dvou z nich se podíleli také oni sami. Jednu tvořili ve třídě a druhou ve školní družině.

FLORBAL 4.-5.roč. ČEPS CUP 

 (7.12.2022)

Dne 7. 12. se vybraní žáci 4. a 5. ročníků zúčastnili florbalového turnaje ČEPS CUP 2022 v Petrovicích u Karviné, ve kterém soutěžily základní školy z Bohumína, Dětmarovic, Karviné, Petrovic u Karviné, Dolní Lutyně a Orlové. Naši žáci předvedli neskutečné výkony a pouze o 1 bod jim utekla nejvyšší příčka a získali tak krásné 2. místo. Našim borcům patří obrovská pochvala.

Děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy, 

která se zúčastnila jako jediná z Orlové.

VÁNOČNÍ VÝZDOBA 

 (7.12.2022)

Holky z 6.B se nám v hodinách pracovních činností postaraly o novou zimní výzdobu hlavního vchodu. 

MIKULÁŠSKÁ LAŤKA

 (7.12.2022)

Dne 7.12. byli vybraní reprezentanti z naší školy poměřit své síly na tradiční soutěži základních škol Mikulášská laťka městské kolo ve skoku vysokém. Soutěže se účastnil hojný počet dětí v každé kategorii. Soutěžilo se v kategoriích mladších žáků a žákyň a také starších žáků a žákyň. Reprezentační tým byl složen z žáků: v mladší kategorii - Kristián F., Daniel F., René W., Nikola O, Natálie W. Ve starší kategorii - Radim A., Patrik P., Marek M., Adam G., Tomáš Č. a Alžběta K.. Ze soutěže jsme přinesli medaile -  dvě třetí místa v podání Renka a Niki. Velice se dařilo Radimovi a Patrikovi, kteří se znovu přiblížili k navýšení svého osobního rekordu. 


Reprezentantům gratulujeme, moc je chválíme a těšíme se na další soutěž. Jen tak dál!!!

MIKULÁŠ

 (6.12.2022)

I letošní deváťáci se své role zhostili na 1* 

a díky nim měli všichni žáci naší školy 

a blízké školky krásnou mikulášskou nadílku.

FG WORKSHOP PARTNERS

 (30.11.2022)

S Partners o finanční gramotnosti na ZŠ Mládí 


Pro 8. ročníky jsme do hodin předmětu Finanční gramotnost pozvali hosta - odborníka z praxe. Finanční poradce Tomáš Mičuta s žáky během čtyř vyučovacích hodin prošel základy správného zacházení s financemi. SPOŘENÍ, PŮJČKY, FINANČNÍ PRODUKTY a INVESTOVÁNÍ byla základní témata workshopu, který nabízí školám a jiným institucím Partners Financial Services a.s. Žáci se ve skupinkách radili, snažili se být aktivní a ptali se na to, co je zajímalo. Velkou motivací jim byla soutěž o malé ceny.  Snad se jim v životě bude hodit praktická rada: “Naučte se z každého příjmu dát minimálně 20 - 30% bokem a spořit si už od dob, kdy dostáváte první kapesné”. Tento zvyk může každému pomoci si do budoucna plnit svá přání a aktivně pracovat na své finanční nezávislosti. 


Mgr. Lenka Pastirčáková ŠMP

BASEBALL

 (29.11.2022)

Seznámení s baseballem


V úterý 29. 11. se žáci 1. a 2. ročníku v rámci hodiny tělesné výchovy měli možnost seznámit se sportem zvaným baseball. Tuto kolektivní pálkovací míčovou hru do tělocvičny naší školy přišli představit trenéři baseballového oddílu Snails. Žáci si postupně na třech stanovištích vyzkoušeli hod míčkem na panáka, odpal míče ze stativu a co nejrychlejší přeběhy mezi přeblikávajícími metami. Seznámili se tak s pohybovými aktivitami potřebnými k získávání dovedností, jež jsou pro hru baseballu nezbytné. Za své snažení i nasazení v závěru hodiny obdrželi malou sladkou odměnu, ti nejúspěšnější si navíc odnesli baseballové kartičky či míčky.

Děkujeme tímto trenérům z MSK Snails Orlová za ukázku dětem nepříliš známého sportu i nabídku alternativy, jak v případě zájmu mohou aktivně trávit svůj volný čas.

SOUTĚŽ (NEJEN) V INFORMATICE

 (25.11.2022)

V pátek 25. 11. 2022 se vybraní žáci naší školy zúčastnili 14. ročníku soutěže (NEJEN) V INFORMATICE, kterou pořádala střední odborná škola NET OFFICE. Žáci soutěžili ve třech kategoriích. V kategorii Prezentace žáci vytvořili prezentaci na zadané téma, kterou pak obhajovali před porotou. V kategorii Word měli soutěžící zpracovat a upravit text v textovém editoru. V poslední kategorii LEGO Mindstorms byla jízda LEGO robotem po určené dráze na čas.  Na vítěze čekaly hodnotné ceny. 


Žák 9.A Tomáš Chrobák se umístil v kategorii LEGO Mindstorms na 3. místě a odnesl si krásné věcné ceny.

Vernisáž Vv soutěže ZUŠ-Ptačí slet

 (24.11.2022)

Dne 24.11. proběhla v ZUŠ Orlová - Výtvarný obor slavnostní vernisáž s předáváním ocenění vítězům Vv soutěže "Svět dětské duše". 

Ještě jednou MOC GRATULUJEME všem oceněným kolektivům a jejich vyučujícím. 

Také děkujeme všem, kteří se soutěže zúčastnili, ale oceněni nebyli.

TĚŠÍME SE NA JAHODY

 (15.11.2022)

Tento rok jsme se rozhodli vypěstovat vlastní měsíční jahody. V březnu jsme vyseli do výsevních misek semínka, ze kterých nám vyrostly drobné rostlinky. Ty jsme pak přepikýrovali a v červnu vysadili do vyvýšených záhonů. Přes léto rostlinky krásně zesílily a tak jsme je mohli přesadit na trvalé slunné stanoviště. Už teď se těšíme na úrodu v příštím roce.

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

 (10.11.2022)

Ve čtvrtek 10. 11. navštívili žáci druhého stupně divadelní představení „Trapas nepřežiju aneb ten řízek nezvedej!“ v DKMO. Divadelní hra pojednávala o mladém chlapci, který se ztrácí v pravidlech zdvořilosti a dělá si „etiketu“ po svém. Žáci si divadlo opravdu užili a snad brzy opět navštívíme nějaké další divadelní představení!

Velikým a milým překvapením byla hudební vystoupení Milana Peroutky a Nelly Řehořové. 

SPORTOVNÍ DEN MLÁDEŽE S TAJV

(2.11.2022)

Dne 2. 11. proběhl na venkovním sportovišti ZŠ Mládí 2. ročník semifinálového turnaje: Sportovní den mládeže s TAJV. Jednalo se o největší sportovní projekt pro děti a mládež v 250 obcích ČR. Projektu se zúčastnily děti všech čtyř oddělení ŠD. Soutěžily v 5 sportovních disciplínách (fotbal, florbal,  házená, frisbee, tenis). Trojice nejlepších postoupila do Národního finále v Poděbradech. Všechny děti si sportovní odpoledne náramně užily a odnesly si spoustu zážitků.

PODZIMNÍ ARANŽOVÁNÍ

(31.10.2022)

Letos poprvé jsme se rozhodli, že vyzkoušíme pěstování rostlin vhodných k sušení. Zvolili jsme smil a limonku. Ze zakoupených semínek jsme si na jaře vypěstovali sazeničky, které jsme dvakrát přepikýrovali. V létě se rostlinám v teplém počasí dařilo, a tak krásně dorostly k sušení. Z usušených rostlin se nám pak podařilo vytvořit krásné podzimní aranžmá, které jsme doplnili dalšími sušenými květy. Zdobí hlavní vchod a dělá nám radost. 

PODZIMNÍ EXKURZE - 6. ročník

(31.10.2022)

Žáci 6. ročníků se dne 31.10.2022 zúčastnili exkurze v Zoo Ostrava. Obě třídy absolvovaly výukový program: 6.A - Výprava do Afriky a 6.B - Výprava do Austrálie. Formou zajímavé prezentace a poutavého vyprávění se dozvěděli zajímavosti o kontinentu a zdejší fauně i flóře. Některé skupiny absolvovaly také interaktivní aktivity a skupinové práce. Prohlédli si preparovaná zvířata, lebky, obratel žirafy, roh antilopy atd. Hledali obrázky podle předem určených pojmů. Obě třídy pak podnikly poznávací cestu v areálu Zoo, která byla zaměřena zejména na novější expozice, např. Wanderu, La Pampa, Chrám gibonů, Pavilon evoluce a další. Celé dopoledne bylo doprovázeno slunečným počasím a všichni byli spokojeni. 

HALLOWEEN NA MLÁDÍ

(25.10.2022)

Po opravdu dlouhé pauze se na naší škole opět konal Halloween! Žáci 1. i 2. stupně se převlékli do kostýmů a masek a v úterý 25. 10., den před podzimními prázdninami, vyrazili do školy. Upíři, čarodějnice, kostlivci, duchové…, to vše jste mohli potkat na Mládí. 

Děti si užily celodenní učení v maskách, ale pozor, nebylo to vždy jen o učení se. Učitelé si pro žáky připravili řadu netradičních forem výuky a zpestřili si tak běžné vyučování.

Navíc byla také vyhlášena soutěž o ceny pro nejlepší Halloweenský kolektiv na 1. stupni a „Nej masky“ (nejatraktivnější, nejvtipnější a nejstrašidelnější) pro žáky na 2. stupni. Právě pro ně jsme celý Halloweenský den završili v tělocvičně školy, kde proběhla promenáda masek, tanec a zábavná soutěž. Byli zvoleni vítězové a rozdány ceny.


Nejlepší Halloweenský kolektiv na 1. stupni: „Nej masky“ na 2. stupni:

1. místo: 4.B Nejatraktivnější maska: Karolína B., 6.B

2.místo: 1.A a 1.B Nejvtipnější maska: Tomáš B., 6.B

3. místo: 2.A a 2.B         Nejstrašidelnější maska: Martin R., 8.A


Gratulujeme!!!!!


Všem zúčastněným učitelům, asistentkám pedagoga, žákům v převlecích a také jejich rodičům, kteří do toho šli s námi a nemalou měrou se podíleli na Halloweenu na Mládi, bych chtěla opravdu moc poděkovat, byli jste úžasní, kreativní, jedničky! 

Velký dík také patří vedení školy, protože bez jejich podpory a zápalu, by tato akce nevyšla na výbornou!


Za vedení a žáky školní samosprávy: Mgr. Veronika Čermáková

Divadelní představení

(19.10.2022)

Ve středu 19. 10. žáci 1.A a 1.B poprvé společně navštívili Dům kultury města Orlové, 

kde zhlédli divadelní představení Maková panenka a motýl Emanuel

Pohádka v podání herců Liduščina divadla se dětem moc líbila. 

Po skončení představení se obě třídy našich prvňáčků s hlavními představiteli uvedené pohádky dokonce vyfotily.

Virtuálně v elektrárně (on-line exkurze)

(18.10.2022)


V průběhu letošního podzimu mají naši osmáci a deváťáci opět možnost v hodinách fyziky a chemie navštívit virtuální prohlídky elektráren v ČR. Tento týden "výukovou interaktivní prohlídku" absolvovali naši osmáci.

On-line se podívali do Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany, i dalších typů OZE (obnovitelných zdrojů energie), jako jsou vodní, solární nebo větrné elektrárny.

Aktivně se také zapojili do diskuze i do vyhlášené soutěže. Netradiční forma výuky je pro nás opět velkým zpestřením.

VVE Co si zapamatovat - Temelín.pdf
Virtuálně_v_elektrárně_Obnovitelné_zdroje energie.pdf

BESEDA YMCA

(18.10.2022)


V úterý 18.10. jsme v hodině mediální výchovy se třídou 9.A měli hosta z organizace YMCA Orlová - pana Roberta Kovarika. Přinesl žákům spoustu nových informací o značce Fairtrade a o sociálních, právních a ekologických souvislostech, kvůli kterým vůbec vznikla. Podporuje ty nejchudší v zemích, kde jim nechtějí velké obchodní řetezce platit spravedlivé mzdy. Rodiny pak bývají nuceny posílat pracovat děti, nebo také dochází k devastaci přírody, kvůli výtěžnosti. Motto "Tvoje férová volba" se u výrobků v regálech supermarketu možná některým žákům od této přednášky vybaví. Pomoci spravedlivému obchodu může každý tak, že si zakoupí výrobky značky Fairtrade. Více informací najdete zde: https://fairtrade.cz/ Součástí osvětové přednášky byla i malá ochutnávka čokolády - která všem zvedla náladu. Toto téma pak bylo zařazeno i v osmých ročnících v hodinách finanční gramotnosti. 


Děkujeme za možnost ochutnávky i vysvětlení celého tématu Fairtrade.

Mgr. Lenka Pastirčáková

DRAKIÁDA V ŠD

(13.10.2022)

Dne 13.10. proběhla již tradiční Drakiáda školní družiny. 

Děti si užily krásné říjnové odpoledne na školním hřišti se svými vyrobenými draky. 

Na několika stanovištích si vyzkoušely dračí úkoly. 

A vysoutěžily si sladkou odměnu.

PŘEHAZOVANÁ - městské kolo

(12.10.2022)

Ve středu 12.10. se žáci 4. a 5. tříd naší školy zúčastnili městského kola v soutěži PŘEHAZOVANÁ. 10 našich žáků vytvořilo tým a šlo bojovat na ne příliš lehký turnaj na ZŠ Školní. Na začátku turnaje se našim vyslaným reprezentantům příliš nedařilo a konkurence ostatních týmů byla znát. To však naše žáky příliš nerozhodilo a zápas co zápas zlepšovali svoji týmovou hru. To jim stačilo na krásné 3. místo

Žákům moc gratulujeme a těšíme se na další příležitost. 

BURZA POVOLÁNÍ 

(12.10.2022)

Již čtvrtým rokem jsme 12. října uspořádali pro naše žáky a rodiče Burzu povolání na Mládí, na které se prezentovalo dvanáct středních škol a středních odborných učilišť z celého okresu Karviná. Rodiče i žáci velmi ocenili, že jsme akci uspořádali u nás ve škole, kde v klidném a známém prostředí měli dostatek času pro dotazy na výchovné poradce ze středních škol.

Díky této akci mají rodiče a žáci větší časovou rezervu pro výběr střední školy. Pro žáky osmých a devátých tříd je toto období rozhodováním o budoucí profesní kariéře a tato akce by měla žákům a rodičům alespoň trochu usnadnit jejich výběr vhodného oboru vzdělání.

Zástupci středních škol rodičům a žákům podali informace týkající se studijních oborů, studia a podmínek přijetí. Všichni si tak mohli porovnat aktuální nabídky středních škol a středních odborných učilišť. O setkání byl velký zájem ze strany rodičů, dětí i středních škol, a žáci a rodiče tak získali mnoho cenných informací a tištěných materiálů.


 Myslíme si, že se akce vydařila a bude se příští školní rok opakovat!

 

Mgr. Lucie Walová

výchovná poradkyně

ZŠ Mládí Orlová

PRACOVNÍ ČINNOSTI 2.B A 5.A

(10.10.2022)

Pracovní činnosti druháků a páťáků na sluníčku. 

Děti si užily podzimní počasí a přitom vytvořily z přírodních materiálů krásné obrazy.

PODZIMNÍ SETKÁNÍ ŠD SE ŠKOLKOU

(7.10.2022)

Děti druhého oddělení ŠD se v pátek 7.10. vydaly na první setkání s dětmi z mateřské školky Čtyřlístek. Společně si malovaly na chodník. Sportovaly na odrážedlech a vyzkoušely si hry a aktivity na zábavních prvcích v zahradě školky.

Dětem se aktivity s dětmi z MŠ velmi líbily a čas strávený společně si užily.

BRUSLENÍ 

(6. a 17.10.2022)

PODZIMNÍ MALOVÁNÍ NA CHODNÍK

(6.10.2022)

Děti všech čtyř oddělení školní družiny se zúčastnily celodružinové akce podzimní malování na chodník, která se konala 6.10. v areálu školy. Na chodníku vznikly krásné obrázky. Děti byly za svou kresbu odměněny drobnou sladkostí.

PLAVÁNÍ MĚST

(5.10.2022)

PŘESPOLNÍ BĚH

(30.9., 4.10.2022)

V pátek 30.9. se naše družstva mladších žákyň, žáků a starších žáků zúčastnili soutěže ve vytrvalostním přespolním běhu. Počasí nám v pátek opět nepřálo a celé dopoledne bylo deštivé. To však naše závodníky neodradilo a soutěže se statečně chopili. Družstvo mladších žákyň se umístilo na krásném 4. místě z toho jako jednotlivec celý závod vyhrála Viktorka Š. z 6.B. Mladším žákům se dařilo náramně. Ti celou soutěž vyhráli a také jako jednotlivec soutěž vyhrál Jiří H. z 6.B. Družstvo starších žáků taktéž zazářilo a odneslo si domů krásné 2. místo, kterým si společně s mladšími žáky vysloužili postup do okresního kola. 

Okresní kolo se konalo v úterý 4.10. v Havířově, kde byla již značná konkurence. Naproti městskému kolu nám přálo alespoň počasí. Mladším klukům se opět zadařilo a umístili se na krásném 3. místě. U starších kluků byla již znát náročnější a delší trasa. Nevzdali to a skončili na 4. místě. Chvályhodný výkon podal Sebastian P., který z celého týmu doběhl jako jednotlivec devátý. 

Sportovcům gratulujeme a moc je chválíme za odhodlání a nasazení.

PODZIMNÍ EXKURZE - 2. ročník

(29.9.2022)

Ve čtvrtek 29. září vyrazili naši druháčci na exkurzi. Tentokrát se obzvlášť těšili, protože měli namířeno do ZOO v Ostravě. Prohlídka zoologické zahrady začala výukovým programem na téma ZE ŽIVOTA ZVÍŘAT. Program probíhal v nové moderní učebně a žáci se zde seznámili s různými zástupci zvířat za pomoci mnoha názorných pomůcek, zamysleli se nad jejich ohrožením a také významem zoologických zahrad. Počasí dětem přálo, a tak mohly spokojeně vyrazit na prohlídku tamních expozic. S velkým nadšením pozorovali exotická zvířata (například pandu červenou, slony, kočkovité šelmy), ale také naše domácí zvířata (husy, tur domácí, králíky). Jedinečné prostředí zoologické zahrady nám příjemně zpestřilo a rozšířilo výuku, zejména právě přítomností živých zvířat. 

ATLETICKÝ ČTYŘBOJ- KRAJSKÉ KOLO

(27.9.2022)

V úterý 27.9. v Opavě se naše družstvo starších kluků zúčastnilo soutěže v atletickém čtyřboji. Jednalo se o krajské kolo na které postoupili na základě vítězství z předešlého kola. Soutěž nebyla vůbec jednoduchá, jelikož po celou dobu nám počasí nepřálo a lilo doslova jako z konve. I tak se naši borci Radim A., Sebastian P., Jan H., Tomáš Ch. a Patrik P. snažili ze všech sil a bojovali až do konce. Nic nevzdali a se společnou podporou v týmu včetně paní učitelky dali do každé disciplíny všechno. Někteří si ze závodů odnesli i osobní rekordy. To pro ně byla velká motivace. Podmínky však byly těžké a běžet například 1000m v prudkém dešti nebylo vůbec jednoduché. Tímto za celý závod patří všechna čest našim reprezentantům, VELKÁ CHVÁLA a GRATULACE za 4. místo z celého MS kraje. 

PODZIMNÍ EXKURZE - 5. ročník

(27.9.2022)

Dne 27.9.2022 se žáci 5. ročníku zúčastnili exkurze v Planetáriu v Ostravě. Žáci na exkurzi zkoumali tajemství Vesmíru, souhvězdí a planet Sluneční soustavy. Dozvěděli se zajímavosti o názvech souhvězdí. První část byla s výkladem zaměřeným na oblohu v průběhu noci, kde se dozvěděli zajímavosti např. názvy souhvězdí, proměna večerní oblohy během celého roku. Druhá část se zabývala Sluneční soustavou. Po videoprojekci se žáci procházeli po expozici a mohli si vyzkoušet různé experimenty.

PODZIMNÍ EXKURZE - 3. ročník

(27.9.2022)

27. září 2022 se žáci 3.A a 3.B vypravili na exkurzi, která je měla blíže seznámit s naším městem. Po příjezdu do Orlové Města si prohlédli náměstí a vydali se na komentovanou prohlídku kostela Narození Panny Marie. Zde se seznámili s historií města a obdivovali krásnou výzdobu. Po procházce zámeckým parkem následovala návštěva radnice spojená  s prohlídkou a výkladem o minulosti i současnosti Orlové. 

PODZIMNÍ EXKURZE - 9. ročník

(23.9.2022)

Deváťáci se vydali do Fulneku po stopách dvou zdejších slavných osobností - Jana Ámose Komenského a Petry Kvitové.

V muzeu Komenského se interaktivní formou dozvěděli spoustu informací o jeho životě a dílu (především Orbis Pictus). Pak pokračovali na komentovanou prohlídku krásného barokního kostela Nejsvětější trojice. Paní průvodkyně je seznámila i s historií města a zajímavými sochami na náměstí. 

V Síni slávy P. Kvitové si prohlédli nejen krásné Wimbledonské trofeje, ale i spoustu dalších trofejí a sportovních rekvizit.

Exkurzi si všichni moc pochvalovali. 

PODZIMNÍ EXKURZE - 8. ročník

(23.9.2022)

V pátek 23. 9. se naši osmáci zúčastnili tradiční podzimní exkurze. Tentokrát navštívili Velký svět techniky v Ostravě. Pro žáky 8. A byl připraven program s názvem „Stavíme město“. Žáci si v něm vyzkoušeli roli architektů, jejichž úkolem bylo navrhnout nové město. Pro žáky 8. B byl naopak připraven program nesoucí název „Tajemná substance“, při kterém řešili různé chemické hádanky a prováděli chemické reakce. Domnívám se, že se dětem připravený program líbil a že se již nemohou dočkat další školní exkurze.

PODZIMNÍ EXKURZE - 7. ročník 

(23.9.2022)

Na letošní podzimní exkurzi se sedmáci vydali do Ostravy, a to konkrétně do Landek Parku a Hornického muzea v Ostravě. Těšit se mohli na Velký okruh Báňského záchranářství a fárání do dolu. Seznámili se s těžkou fyzickou práci horníků, poznali, co je to absolutní tma a v Hornickém muzeu v Ostravě se dozvěděli  nejen něco o historii hornictví, ale také o tom, co to obnáší být důlním záchranářem.

Po skončení  si prošli historické nádvoří dolů Anselm a prohlédli si expozice důlní dopravy. Někteří si vystavené expozice vyzkoušeli.

Poté se žáci 7. B vydali na rozhlednu Landek, která je vzdálená odtamtud asi 2 kilometry. Žáci 7.B šli na krátkou naučnou stezku lesem, kde si opakovali názvy rostlin a hub, které viděli.

Všem se exkurze líbila a už teď se těší na další.

PODZIMNÍ EXKURZE - 4. ročník

(21.9.2022)

Dne 21. 9. 2022 se 4. ročníky ZŠ Mládí zúčastnily exkurze v Landek Parku Ostrava. Exkurze měla za úkol žákům přiblížit historii regionu, ve kterém žijí, seznámit je s hlavními charakteristikami okolí a představit i historii hornictví.

Prohlídku areálu žáci začali v řetízkových šatnách bývalých horníků a dále pokračovali do nestarší ostravské šachty, do dolu Anselm. Šachta dlouhá čtvrt kilometru žákům ukázala zákoutí těžebních technik, provedla je historií mechanizace důlní těžby a ukázala jim, jak těžká práce horníků je.

Po opuštění dolu se žáci přesunuli na prohlídku muzea báňského záchranářství, ve kterém si prohlédli vývoj tohoto odvětví od počátků až do současnosti. Sami si pak také vyzkoušeli, jaké metody jsou při záchraně horníků používány a zdolali lezeckou výcvikovou místnost tzv. Dýmnici.

Následovala projížďka původním důlním vláčkem z 60. let minulého století, kterou si všichni moc užili.

I přes chladné počasí čtvrťáci úspěšně odhalili tajemství autentických hornických pracovišť a moc se těší na další plánované akce.

PODZIMNÍ EXKURZE - 1. ročník

(20.9.2022)

V úterý 20. 9. žáci 1. ročníku vyrazili na svou první exkurzi. Navštívili Zoopark Skalka v Ostravě, kde absolvovali komentovanou prohlídku tamního areálu. Měli možnost z bezprostřední blízkosti pozorovat na farmě chovaná zvířata (ovce, kozy, prasata, králíky, slepice, kachny, koně, osly, lamy, emu, srny, srnce, jelena a mnohé další) a dozvědět se o nich mnoho nového. Některá zvířata děti mohly nakrmit či pohladit. V závěru si prvňáčci prošli bludiště a prohlédli makety dinosaurů a zástupců hmyzu v nadživotní velikosti (mravence, včelu, slunéčko sedmitečné). 

ADAPTAČNÍ KURZ

(8.-9.9.2022)

Ve dnech 8. - 9.9.2022 se žáci 6. ročníků zúčastnili adaptačního kurzu.

První den začal příjemnou procházkou od školy do areálu evangelického kostela v Orlové. Dopoledne se žáci stmelovali pomocí seznamovacích her a pohybových aktivit. Sestavili si pravidla třídy, kterými se budou řídit ve škole. Po obědě a odpoledním odpočinku stavěli rozhlednu z Lega, přičemž si vyzkoušeli spolupracovat a dosáhnout co nejlepšího výsledku v krátkém čase. Zbytek odpoledne sportovali na venkovních hřištích areálu. Večerní program byl vzhledem k nepříznivému počasí přesunut do budovy areálu. Žáci hráli pohybové, deskové a karetní hry. Někteří si dokonce i zatančili. Bouřka ustála, proto mohli noc strávit v podsadových stanech.


Druhý den po snídani následoval vzdělávací program zaměřený na Jana Ámose Komenského, kde se žáci dozvěděli o jeho životě a pedagogických názorech. Po obědě se každý zapsal do některého z miniturnajů, které byly pro žáky připravené. Mohli si vybrat mezi stolním fotbálkem, přehazovanou a střelbou ze vzduchovky. Výsledky miniturnajů byly vyhlášeny a vítězové odměněni. Všichni se dobře bavili, našli si nové kamarády, upevnili stará přátelství a těší se na další společné akce.

OVOV republikové finále

(8.-9.9.2022)

Mládí znovu na republice


Vlastně je tomu už takovým pravidlem, že žáci ze ZŠ Mládí začínají nový školní rok vždy účastí na REPUBLIKOVÉM FINÁLE v Odznaku všestrannosti. Opět se naši borci probojovali až na samotný vrchol této soutěže a letos poprvé v historii na Mládí jsme postoupili s DRUŽSTVEM. 

650 dětí ze škol z celé republiky a s nimi přes 200 učitelů. Taková byla ve dnech 8. a 9. září 2022 účast na třináctém ročníku republikového finále.  Jedná se o 10 náročných atletických disciplín provedených ve dvou dnech v rámci projektu Sazka olympijský víceboj. Součástí akce na atletickém stadionu v areálu VUT v Brně byla řada doprovodných sportovních aktivit i setkání s úspěšnými olympioniky.

Do letošního prestižního republikového finále OVOV postoupilo přes náročné okresní a krajské kolo zmiňované družstvo ve složení žáků: Sebastian Pipek, Radim Andl, René Weiss, Jan Horvath, Alžběta Kriščáková, Rozálie Balogová, Barbora Mrakviová a Nikola Olšarová.

Naši žáci předvedli ve všech deseti disciplínách výborné výkony a zlepšovali si své osobní rekordy. Dále se soutěže zúčastnili i jako jednotlivci, kde se náramně zadařilo žákyni Alžbětě Kriščákové, jež se umístila na nádherném 33. místě ze 122 dívek. Taktéž stojí za zmínku úspěch žáka Radima Andla, který řadou svých osobních rekordů skončil také na 33. místě z 69 chlapců. 

Po celou dobu této soutěže se našim žákům také věnovala patronka a mistryně světa ve sportovní gymnastice Marianna Némethová - Krajčírová. Ta žáky povzbuzovala a motivovala svými životními zkušenostmi. Také se našim žákům věnovala rodačka z Orlové a výborná atletka Denisa Rosolová - Helceletová.

 I v letošním školním roce bude naše škola nadále přihlášena do této celorepublikové soutěže, a proto doufáme, že se do republikového finále znovu probojujeme. V přípravách na soutěže se žákům poctivě věnují naše paní učitelky Mgr. Gabriela Poláchová a Mgr. Tereza Nevřelová v hodinách tělesné výchovy a také v rámci sportovních kroužků. 

Účast naší školy v tomto projektu má opravdu smysl a váhu, neboť již posedmé v řadě za sebou se žáci naší školy probojovali až na samotný vrchol. To je pro nás motivací, že pohyb a poctivé trénování stojí za to!


GRATULUJEME A JEDEME DÁL!

Startujeme bezpečně

(2.9.2022)

Na ZŠ Mládí Startujeme s vizí Města

V letošním školním roce si Školní poradenské pracoviště na začátek školního roku připravilo pro třídní kolektivy další ročník projektu Startujeme bezpečně, který má pomoci žákům s návratem do školy a adaptací na svou třídu a učitele. Pro školní rok 2022/2023 jsme vybrali  téma programu: Hrajeme si na město. Chceme už od začátku školního roku myslet na to, že v roce 2023 bude slavit Orlová 800 let od založení, přesněji od první zmínky o ní. 

Téma se prolíná myšlením a zároveň i celoškolní výzdobou ve třídách, kde budou vyvěšeny třídní erby, motta nebo i zajímavé fotografie.

Třídní učitel se snaží vytvořit pro žáky bezpečné prostředí a přívětivou atmosféru pomocí her a aktivit s důrazem na psychosociální pohodu. Žáci byli seznámeni s organizací výuky, režimem ve škole (školním řádem) i možností výběru zájmových aktivit v Orlové na burze volnočasových aktivit.

Malé změny žáci druhého stupně zaznamenají v jejich školních zápisnících, které používají celý školní rok k zapisování úkolů, akcí a sebehodnocení. Vytvoří si chartu třídy, která vychází z jejich aktuálních potřeb. Volí si třídní samosprávu, která je součástí školní žákovské samosprávy a kde je novou rolí od letošního roku: třídní mediální zpravodaj. 

Školní žákovská samospráva pak bude mít letos důležitý úkol, vymyslet pro školu zajímavou akci, kde společně oslavíme 800 let Orlové.

Děkujeme třídním učitelům za pečlivou přípravu a organizaci začátku školního roku 2022/2023. Věříme, že první dny strávené společně opět upevní vzájemné vztahy mezi žáky i kolegy  a motivují  k dalšímu učení a spolupráci.

Za školní poradenské pracoviště 

Mgr. Lenka Pastirčáková - školní metodička prevence 

Mgr. Lucie Walová - výchovná poradkyně

Nástup prvňáčků

(1.9.2022)

ŠKOLNÍ AKCE 2021/2022

Slavnostní zakončení školního roku

(30.6.2022)

ŠKOLNÍ VÝLETY- 2. stupeň

(28.6.2022)

Osmáci se vlakem vydali do krásné Olomouce. Nejprve navštívili Pevnost poznání, kde si vyzkoušeli mnoho zajímavých pokusů z fyziky, chemie, přírodopisu, zeměpisu, zdravovědy aj. Poté si vyzkoušeli všechny sportovní atrakce, které zde byly v rámci Olympiády dětí a mládeže. Pak se už všichni vydali do centra města, kde si prohlédli nejen památky UNESCO. Myslíme si, že všichni z výletu odjížděli sice unavení, ale veeeeelmi spokojení.

Žáci 7.B letos pojali ve sportovním duchu, jelikož navštívili sportovní areál u evangelického kostela v Orlové 1. Tam pro ně bylo připraveno spoustu pohybového vyžití, při kterém mohli žáci otestovat své sportovní dovednosti. Věříme, že si děti výlet užily a vytvořily si další pěknou vzpomínku na letošní školní rok.  

ŠKOLNÍ VÝLET- 3. ročník

(27.6.2022)

Dne 27. 6. si žáci třetího ročníku vyjeli na školní výlet k rybníku Balaton za zkušenými rybáři z Českého rybářského svazu místní organizace Orlová. Žáci měli možnost si vyzkoušet pod odborným vedením nahazování prutů do rybníku, navazování háčků, dozvěděli se, co znamená být rybářem, jak se rybářem stát a která ryba je nejchutnější, dále si prohlédli zázemí rybářů a poznávali některé druhy ryb. Nakonec si opekli špekáček a vyšli na procházku kolem rybníku. 

DEN BEZPEČNOSTI

(28.6.2022)

V úterý 28. 6. 2022 na naší škole proběhl Den bezpečnosti pro žáky 1. stupně. 

V první vyučovací hodině si děti na interaktivní tabuli vyzkoušely různé situace v dopravě - jak se správně chovat při cestě do školy, ve městě, při jízdě na kole.  

Druhá vyučovací hodina začala vyhlášením cvičného poplachu. Děti dle pokynů učitelů opustily v co nejkratším čase budovu školy a seřadily se na školním hřišti. Tam již na ně čekali dva policisté, kteří zde předvedli práci policie, včetně používaného technického vybavení policistů a jejich zbraní. Děti tak měly možnost si jednotlivé vybavení osahat, obléci si neprůstřelné vesty a zblízka prohlédnout zbraně. Z přednášky policistů a praktických ukázek byly nadšeny.

V další časti dne se ve třídách vystřídaly na stanovištích, kde si ve skupinkách vyzkoušely jak se zachovat v rizikové situaci s interaktivním voláním na tísňovou linku; v tabletech vyhledávaly a kroužkovaly nebezpečná místa doma, nebezpečné předměty v parku; v pracovních listech přiřazovaly správnou výbavu kola a poznávaly dopravní značky; při deskové hře „Oheň“ si procvičovaly hořlavé a nehořlavé látky. 

Den bezpečnosti přispěl k ověření a zvládnutí teoretických i praktických dovedností žáků z  oblasti  prevence mimořádných událostí, zvýšenými riziky v období letních prázdnin a dodržováním  pravidel  silničního provozu.

 Poděkování patří všem pedagogům, asistentům pedagoga, policistům a žákům 9. třídy, kteří přispěli ke zdárnému průběhu tohoto zážitkového dne.


                                                                     Mgr. Eva Nepokojová, organizátor akce,

                                                                     koordinátor OOMU pro 1. stupeň

ŠD- HLEDÁNÍ POKLADU

(28.6.2022)

Dne 28.6. 2022 si děti ze všech oddělení školní družiny zahrály HRU O POKLAD. Děti si na stanovištích vyzkoušely vědomostní kvízy a také si musely trošku zacvičit. Je jasné, že nejvíc je bavilo poslední stanoviště a to hledání pokladu na pozemku školy. Bylo to moc fajn odpoledne.

KOUZELNÝ DEN SE ZVÍŘÁTKY

(24.6.2022)

Dne 24.6. proběhl Kouzelný den se zvířátky pro I. stupeň. Děti plnily úkoly celkem na deseti stanovištích, které byly zaměřené na různá zvířata a vypomáhaly u nich děti ze 7., 8. a 9. ročníku. U každého stanoviště pak musely vyluštit řádek do křížovky s pomocí hádanky či jiné nápovědy. Tajenka následně dětem odhalila druhou část dne. Za dětmi se přijela podívat kouzelnice Radana, která svým vystoupením děti okouzlila. Některé děti si samy mohly vyzkoušet kouzelnické triky a společně si pak všichni zatančili. 

MALÝ ŠKOLNÍ PLES

(22.6.2022)

TURNAJ V PŘEHAZOVANÉ

(22.6.2022)

Naše škola pořádala opět turnaj v přehazované k závěru školního roku. Letos jsme však turnaj rozjeli ve velkém a zúčastnily se všechny třídy druhého stupně. Každá třída si vytvořila svůj tým a poměřila své síly s ostatními. Hráli jsme na dvě skupiny a to mladší žáci (6. + 7. ročník) a starší žáci (8. + 9. ročník). Celý turnaj doprovázela také exhibice týmu pedagogů, který si zahrál se všemi třídami. To pro žáky bylo vzrušující a nejvíc se těšili, až si zahrají proti svým pedagogům. Turnaj probíhal hladce s příjemnou, soutěžní atmosférou. Vyhlásili jsme 1. - 3. místa v každé kategorii z nichž mladší žactvo vyhrála třída 7. B a starší žactvo vyhrála třída 9. B. 

M- STAVEBNICE

(22.6.2022)

Poslední hodiny matematiky si žáci na 2. stupni zpestřili stavěním. Modelovali ze sádrokartonových modelů hrady, tělesa a složitější prostorové útvary.

S druhou stavebnicí pak zkoušeli stavět nejrůznější hranoly, jehlany, kužely, válce a dokonce i modely koule. 

MOBILNÍ PLANETÁRIUM

(20.6.2022)

Dne 20.6.2022 se žáci 8.tříd zúčastnili projektového dne Mobilní planetárium v rámci projektu Šablony III. Žáky zaujal především způsob promítání filmů, při kterém měli dojem, že jsou přímo ve vesmírném prostoru a mají planety na dosah.

V následující hodině si získané znalosti prověřili pomocí pracovních listů.

ŽIVÁ KNIHOVNA

(20.6.2022)

V pondělí 20. 6. vyrazili naši sedmáci do DKMO, aby se zúčastnili akce „Živá knihovna“. Vyslechli si spoustu zajímavých a inspirujících příběhů, které v nich zanechaly hluboký dojem. Především se jim líbilo ujištění, že i když život není vždycky jednoduchý, tak pokud člověk opravdu chce, dokáže překonat veškeré překážky. 

DOPRAVNÍ VÝCHOVA- průkaz chodce

(17.6.2022)

Žáci 1. - 3. tříd se v pátek věnovali výchově k bezpečnému pohybu v silničním provozu. Seznamovali se s jednotlivými pravidly bezpečné chůze po chodníku, krajnici nebo při přecházení vozovky. Při skupinové práci vytvářeli zajímavé dopravní projekty a v tělocvičně si vyzkoušeli zábavnou jízdu s dětskými autíčky :-) 

Po zdárném otestování nově nabytých vědomostí byli obdarováni PRŮKAZEM CHODCE.

EXKURZE- 5. ročník

(15.6.2022)

MINIKOPANÁ

(15.6.2022)

Dne 15.6. se naši vybraní žáci 6. a 7. ročníku účastnili městského kola v MINIKOPANÉ. Hrálo se ve dvou skupinách a naši žáci zvítězili v každém zápase. 

V semifinále rovněž rozdrtili svého soupeře, čímž si vybojovali postup do finále. To bylo silně vyrovnané a naši kluci předvedli ukázkovou čistou hru. 

Výsledky zápasů:

Mládí - Dolní Lutyně 6:0

Mládí - GOA 3:2

Mládí - Studánka 4:0

Semifinále Mládí - Školní 1:0

Finále Mládí - Rychvald 0:1

Jistotou vpředu byl náš kanonýr Patrik Pecha, který ze 14 gólů našeho mužstva vstřelil 10 gólů. Za zmínku také stojí gólman Radim Andl, který obdržel za celý turnaj pouze 3 góly, z toho jeden padl z penalty. K tomuto výkonu výrazně přispěla naše obrana (Sebastian Pipek, David Kunčický, Hynek Rašo, Milan Waniek a Marek Motyka). Ve středu hřiště jsme dominovali v každém zápase, za což vděčíme naší záloze (Jan Kónya, Vojtěch Mokráš, René Weiss).

Klukům gratulujeme za krásné druhé místo a děkujeme za reprezentaci a férovou hru!!!!

ŠTAFETOVÝ ZÁVOD V POLSKU

(14.6.2022)

V úterý 14.6. jsme vyjeli za hranice do Polska a zúčastnili se štafetového závodu "Memorial Jana Margicioka i Leopolda Halaczka" v Rydoltowy. Po dlouhém zdržení na hranicích jsme nakonec nestihli začátek závodu, ale bylo nám umožněno startovat samostatně a my všem ukázali, jak se to "běhá". V hezkém lesním prostředí si štafetové družstvo Matyáš Bugel, Patrik Pecha, Jan Horváth a Jakub Stoszek vysloužilo krásné 3. místo. 

MOC GRATULUJEME!!!!!

EXKURZE- 4. ročník

(14.6.2022)

V úterý 14. 6. 2022 se čtvrťáci vydali na exkurzi do Archeoparku v Chotěbuzi. Nejprve si vyslechli zajímavosti o životě a historii Slovanských kmenů a prohlédli si obydlí a jiné předměty z tehdejší doby. Plnili různé úkoly a následně si vyzkoušeli lukostřelbu na cíl. Na konci celého dne se také podívali do Rybího domu, kde poznali a nakrmili mnoho zajímavých ryb. Domů přijeli nadšení. 

ČTYŘBOJ- městské kolo

(13.6.2022)

V pondělí 13.6. se naši žáci druhého stupně zúčastnili městského kola v atletickém čtyřboji. Soutěžili jsme v kategoriích mladší žačky a žáci a starší žačky a žáci. Celkově byla soutěž velmi početná a tím pádem i velmi obtížná. Celý den se však nesl ve sportovním, soutěživém duchu. Padlo několik osobních rekordů, ale také i rekordů naší školy. Žáci se soutěže zúčastnili s tím, že si odnesou poháry a to se jim také podařilo. Starší žačky si ze soutěže odnesly pohár za 3. místo. Taktéž se dařilo i mladším klukům, kteří přinesli pohár za 3. místo. Excelovali však starší kluci, kteří na plné čáře porazili všechny ostatní školy a přinesli si ze soutěže pohár za 1. místo. Žákům velice gratulujeme za další medaile do sbírky a taktéž za poháry do vitríny naší školy. 

Jen tak dále, makáme a jedeme bomby!!!!!!!!

EXKURZE- 2. ročník

(7.6.2022)

Úterní dopoledne 7.6.2022 strávili naši druháčci v ostravském planetáriu, kde objevovali vesmír.  V živě moderovaném programu se proletěli kolem Slunce, planet sluneční soustavy a poznávali také souhvězdí. V animovaném filmu spolu s ježkem, zajícem, krtkem, sovičkou a myšákem viděli start raketoplánu a prozkoumali hvězdářskou základnu.  Na závěr si prohlédli interaktivní exponáty a vyzkoušeli si fungováním přírodních jevů a zákonitostí. 

TROJBOJ- okresní kolo

(7.6.2022)

V úterý 7.6. proběhlo v Českém Těšíně okresní kolo v atletickém trojboji čtvrtých a pátých tříd, kam jsme postoupili z 1. místa městského kola. Opět se soutěžilo ve 3 disciplínách - hod míčkem, sprint na 50 metrů a skok do dálky. Z našeho družstva vybraných talentovaných žáků se umístil na krásném 3. místě Tomáš Bugel z 5. B, který předvedl úžasné výkony. Celkově jsme se jako škola neumístili na žádné z předních příček, ale nemusíme být smutní, protože jsme si užili krásné slunečné dopoledne ve sportovním duchu a opět dokázali, že jsou naši žáci sportovní machři a podávají super výkony.

 Tak zase za rok. AHOJ!

KONVERZAČNÍ SOUTĚŽ V ANGLICKÉM JAZYCE

(2.-3.6.2022)

Ve dnech 2. a 3.6.2022 se konala školní kola konverzační soutěže v anglickém jazyce v následujících kategoriích: 1.kategorie 5.-7. tříd a 2.kategorie 8.-9. tříd. Žáci konverzovali se třemi vyučujícími na 6 daných témat: My Family, My House/My Flat, My Daily Routine, Animals, My School and My Town. V nižší kategorii odpovídali na zadané otázky 6 minut. Ve vyšší kategorii měli žáci prostor pro samostatný projev i odpovědi na otázky 10 minut. Výkony byly velice vyrovnané, především ve vyšší kategorii.

Výsledky 5.-7. tříd:

1. místo: Nela Sikorová

2. místo: Václav Koch

3. místo: Tereza Kračmarová, Jakub Černý

Výsledky 8.-9. tříd:

1. místo: Tereza Žigová

2. místo: Aneta Skýbská, Karolína Sedalíková, David Jakub

3. místo: Patrik Sladký, David Gonsior, Patricie Pechová, Václav Byrt

Všem zúčastněným udělujeme velkou pochvalu za účast v této náročné soutěži a oceněným gratulujeme!!!!!!!

Těšíme se na příští rok.

BESEDA 'Tak "TO" nechceš'

(2.6.2022)

Ve čtvrtek se osmáci a deváťáci zúčastnili besedy 'Tak "TO" nechceš'. V průběhu ní se dozvěděli informace o změnách těla v pubertě, o otázkách bezpečného sexu, o tom, že ve vztahu si nikdo nic nemůže vynucovat a nikdo nikomu nic nedluží. V průběhu debaty se dostalo na spoustu otázek, které se mnoha puberťákům honí hlavou, ale stydí se zeptat. Dozvěděli se také o důležitosti prevence, zkoumání a znalosti svého těla. A jak říkala paní lektorka - i kdyby jste si dnes odnesli jen jednu věc nebo znalost, tak to stálo za to.

DEN DĚTÍ * OVOV- školní kolo

(1.6.2022)

Tento jedinečný den, který patří všem dětem po celém světě, jsme hezky oslavili i na naší škole. Pro naše žáky bylo připraveno sportovně zábavné dopoledne v krásném, zeleném areálu školy. Současně proběhly dvě akce a to Školní kolo v Odznaku všestrannosti a Dobrodružná cesta plná stanovišť. První akce byla uspořádána pro vybrané sportovce naší školy (5. - 9. ročník), aby si všichni mohli společně poměřit své síly. Druhá akce byla uspořádána pro žáky prvního stupně a zbylé žáky druhého stupně. 

Soutěž v odznaku všestrannosti se odehrála v našem školním sportovním areálu. Nesla se v radostném a soutěžním duchu, kdy se všichni žáci podporovali, motivovali a dokonce dosahovali svých osobních rekordů. Byl pro ně sestaven odpovídající šestiboj vybraných disciplín z desetiboje, do kterého se žáci zapojují během celého školního roku v hodinách TV. Vyhodnocení proběhlo v kategoriích: žáci a žákyně 5. ročníku, mladší žáci a žačky a také starší žáci a žákyně. Dále špičkou celé soutěže bylo vyhlášení absolutního vítěze a vítězky a předání putovního poháru Odznaku všestrannosti a těmi se stali Standa Verbík z 9.B a Alžbětka Kriščáková ze 7.B

Další program se odehrával v zahradním areálu školy formou různých stanovišť pestrého pohybového i vědomostního charakteru.  Na žáky například čekalo stanoviště, kde ověřovali své znalosti anglického jazyka v oblasti sportu, nebo také znalosti v oblasti přírodovědy, ale také dokonce i v oblasti první pomoci. Aby to nebylo jen o znalostech, ale také o zábavě a pohybu, byla pro žáky připravena stanoviště, na kterých si vyzkoušeli například přesnost hodu šipky a prasknutí nafouknutého balónku, rychlost v přenášení vody v brčku a naplnění kelímku, také tvorba neobyčejně velkých bublin z bublifuku, hra discgolf, zápas v míčové hře korfbal a plno dalších jiných stanovišť pohybového charakteru. 

Celá akce byla doprovázena hudbou a moderátory. Zakončení proběhlo v podobě společného tance žáků naší školy na hřišti a vyhlášení vítězů v soutěži Odznaku všestrannosti. I když nám ráno počasí zprvu nepřálo, nakonec se umoudřilo a ve svitu sluníčka na jasné obloze jsme si společně s žáky celé dopoledne náramně užili.


Mgr. Gabriela Poláchová

ELEKTROKOLOBĚŽKY

(31.5.2022)

V úterý 31.5. se vydali vybraní žáci naší školy do skateparku v Orlové. Konala se zde akce PČR, MP, ČERVENÉHO KŘÍŽE A HASIČŮ na e-koloběžkách bezpečně. Děti si mohly vyzkoušet první pomoc, jízdu na e-koloběžkách, výstroj policistů, chůzi se speciálními brýlemi, které simulovaly 2,5 promile alkoholu v krvi. Jako pasažéři si vyzkoušeli pocit, když je auto střechou dolů.

Moc děkujeme za tuto akci, která byla přínosem pro nás všechny.

OVOV- krajské kolo

(27.5.2022)

JEDEME NA REPUBLIKU!

V pátek 27.5. proběhlo krajské kolo v Odznaku všestrannosti v Havířově. Postupující žáci naší školy si znovu poměřili síly s nejlepšími žáky celého Moravskoslezského kraje. 

Výprava dopadla na jedničku. Odváželi jsme si 2 medaile za jednotlivce. Družstvo se umístilo na 5. pozici ze 17 škol. Taktéž si odvážíme přímý postup na REPUBLIKOVE FINÁLE žačkou ze 7. B. 

A aby toho nebylo málo, máme vysoké šance na postup žáků za celoroční výsledky, které žáci předvedli v hodinách TV. Na vyslané žáky jsme hrdí, protože i přes nepříznivé podmínky pro tělesnou výchovu v době pandemie jsme znovu dokázali, že naši žáci a paní učitelky TV jedou bomby. 

Obrovská gratulace všem!!!!! 👍👍👍💪💪💪

EXKURZE- 1. ročník

(25.5.2022)

Ve středu 25.5. se prvňáci vydali na exkurzi do Planetária v Ostravě. Nejprve si prohlédli různé planety a souhvězdí. Součástí prohlídky byl i odborný výklad. Poté shlédli pěkný kreslený film o cestování v čase a planetách. Nakonec si s průvodcem Planetária prohlédli zajímavé exponáty a zkoušeli si také různé pokusy. Domů přijeli nadšení.

EXKURZE- 3. ročník

(24.5.2022)

V úterý 24. 5. žáci 3. ročníku vyrazili za poznáváním našeho kraje, konkrétně na Frýdecko-Místecko. První zastávku učinili v obci Sedliště, kde nejdříve navštívili dřevěný kostel Všech svatých, který je jednou z nejvzácnějších dřevěných památek v České republice, a Lašské národopisné muzeum, kde si prohlédli tzv. Lašskou jizbu i další části expozice s nářadími a nástroji používanými venkovany v dobách minulých, ale i pomůckami a vybavením horníků. 

Poté popojeli do Lískovce ke kapličce a prameni v Hájku, kde se měli možnost občerstvit jednak vlastní svačinkou, ale též vodou, o níž se hovoří, že je zázračná. 

Následoval přesun do sídla společnosti MARLENKA, která vyrábí proslulé medové dorty a další slaďoučké arménské pochoutky. V úvodu návštěvy této firmy se žáci prostřednictvím velmi poutavě zpracovaného dokumentárního filmu seznámili s historií světoznámé firmy i produkty, jež tato společnost vyrábí od roku 2003 a v současné době vyváží do více než 50 zemí světa. Některé firemní produkty byly dětem následně nabídnuty k ochutnáce. Děti mohly polaskat chuťové pohárky výbornými dortíky, kuličkami, napoleonkami, snacky i roládou. Žáci se též měli možnost seznámit s postupem výroby zmíněných výrobků, a to prostřednictvím řízené prohlídky. 

V závěru exkurze navštívili podnikovou prodejnu, kde si mohli nakoupit výrobky firmy pro sebe i další rodinné příslušníky. Celé dopoledne bylo velmi vydařené, přineslo dětem nová poznání a navíc potěšilo nejeden mlsný jazýček. 

Poděkování si zasluhují všichni průvodci naší dnešní exkurzí, ale též SRPŠ při ZŠ Mládí, z jehož fondu byla uhrazena část vstupného a doprava autobusem.

E- BEZPEČÍ

(20.5.2022)

Prevence bezpečného užívání internetu je v letošním roce na ZŠ Mládí podpořena maximální měrou díky získanému grantu z O2 chytrá škola. Jejich finanční podpora umožnila uspořádat pro žáky 5. až 9. ročníků preventivní programy a to přímo s celorepublikově uznávaným - oceňovaným projektem E - bezpečí - Centra prevence rizikové virtuální komunikace se sídlem na univerzitě Palackého.

Jejich programy jsou certifikované a jednotliví lektoři k nám dojížděli z Olomouce.

Žáci celé 2 vyučovací hodiny se zájmem hltali poznatky o bezpečném chování v kyberprostoru a důsledcích, které mohou nastat, budou-li se chovat rizikově a neopatrně.

Děkujeme za skvěle odvedenou práci lektorů i p. koordinátorky programů E-bezpečí! 


Mgr. Lenka Pastirčáková školní metodička prevence

BAREVNÝ TÝDEN NA ZŠ MLÁDÍ

(16.5.-20.5.2022)

Po dvouleté odmlce se na naší škole opět uskutečnila naše tradiční akce - Barevný týden. Poprvé akce probíhala již v roce 2008, takže s malými přestávkami jedeme už 14. rok. Děti se už od ledna ptaly, jestli nám akce letos vyjde a zdali si mají shánět oblečení a hlavně doplňky v tradičních barvách, nebo letos přidáme nějaké netradiční. Zase zvítězily ty tradiční – modrá, červená, žlutá, zelená a bílá – však jsou to i barvy našich pruhů na fasádě školy.


Hned v pondělí 16. května do školy proudili samí modrásci, které vítal v modrém i pan školník. Ve třídách je čekali učitelé také v modrém – prostě se zapojí vždycky celá škola. Ráno jsme si společně rozhlasem zazpívali, že „Modrá je dobrá“ a už jsme se těšili na velkou přestávku, kdy probíhá celoškolní focení. Modrý den nám rychle utekl a my jsme jen mohli zaveršovat Barevný týden tu konečně máme, a tak si ho užíváme. Ať je to plyšák, deštník či mikina, skvěle nám modrý den začíná.“

Červené úterý bylo ještě veselejší, školu naplnili nejen červeňáčci, ale i jejich různí plyšáci, hračky a doplňky. „Červená, červená, copak asi znamená? Představuje lásku, sílu, nadšení, a proto jsme červení. Červení, jak vlčí máky v poli, to je úterní barva naší školy.“ Červených nás vylo snad ještě víc než modrých.

Ve středu byla škola plná krásných žlutých pampelišek a sluníček. Nejen prvňáci, ale i mnohem starší žáci – dokonce i jeden deváťák na sebe oblékli svá školní trička, která žáci dostávají u zápisu do 1. třídy. A mohli jsme si říct: „Dnes již od pohledu, máme žlutou středu. Je to barva slavnostní, vyvolává pocit radostný. Ať na sobě žlutou všichni máme, my to přece zase dáme!“

Zelený čtvrtek ctíme nejen na Velikonoce, ale i během Barevného týdne. Ranní veselá písnička „Zelená je tráva“ rozproudila krev v žilách i těm posledním ospalcům. Prvňáci u ní, ostatně jako každý den, vesele tancovali. „Zelenou se jaro probouzí. Zelené jsou stromy, listí. Nese symbol života i naděje, a tak nám bude vesele. Přidej se k nám, nebudeš v tom sám.“ A sami v tom opravdu nebyli, někteří to vzali tak důkladně, že měli zelené i vlasy.

A už tady byl pátek. Ráno nás sice trochu vyděsilo počasí, protože to vypadalo na déšť, který by se nám k focení moc nehodil, ale my jsme se nedali a zpívali „Bílá, bílá, bílááááá, komu by se nelíbila“. No líbí se nám všem a bílí byli opět skoro všichni. „A je to tady! Končí naše barevné hraní. Bílí jsme dnes, jak sněženky u řek. Bílá značí čisto, u nás má své místo.“

Všechny naše společné i třídní fotky jsme hned zveřejňovali na školním facebooku. Rodiče nám k tomu pak přidávali své barevné fotky z domu a práce, protože i oni se rádi se k nám i takto na dálku připojují. 

Nejdůležitější však na celé akci bylo, že jsme si ji užili. Přece jenom nešlo o to, kdo byl nejvíce barevný, ale o to, že jsme se všichni společně účastnili a ukázali tím, že jsme velká rodina ZŠ Mládí, která se má ráda a navzájem si pomáhá. A my si jen pak k tomu můžeme říct Tak, ahoj, třeba za rok zase, ukážem vám barvy v celé kráse.“

Mgr. Terezie Dörrerová

ZŠ Mládí Orlová

BESEDA "JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH"

(20.5.2022)

V pátek 20. 5. 2022 se v rámci Týdnů mediálního vzdělávání zúčastnily třídy 7.B, 7.A, a 8.B ZŠ Mládí Orlová online besedy se známými zpravodaji, kteří pracovali na Ukrajině během válečného konfliktu. Konkrétně šlo o Ivanu Svobodovou (novinářka, Respekt), Ľubomíra Smatanu (reportér, Český rozhlas) a Jakuba Plíhala (fotograf, Aktuálně).

Jejich zážitky a fotografie žáky velmi zaujaly. Dozvěděli se také spoustu zajímavých informací ze zákulisí tvorby zpravodajství během válečného konfliktu. Celou besedu profesionálně vedla novinářka Nora Fridrichová.

Byli jsme také velice potěšeni, že všechny naše předem poslané video dotazy byly během besedy zodpovězeny.

Týdny mediálního vzdělávání pořádá vzdělávací program organizace Člověk v tísni o.p.s – Jeden svět na školách

Mgr. Lenka Pastirčáková

Metodik prevence ZŠ Mládí Orlová

ZUŠ- LETEM TVOŘIVÝM SVĚTEM

(18.5.2022)

Ve středu se naši prvňáci vydali na zážitkový program do ZUŠ Orlová

Postupně zde navštívili 3 oddělení - hudební, taneční a výtvarné. V každém měli připravenu zajímavou aktivitu.

DRUŽINKA V LESOPARKU

(19.5.2022)

Ve čtvrtek si děti 3. oddělení školní družiny vyšly do lesoparku. 

Hrály si na prolézačkách a poté si daly u letního kina nanuky. 

Moc se jim to líbilo.

NHL Global fun tour

(18.5.2022)

Ve středu se vybraní žáci naší školy účastnili zážitkové akce NHL GLOBAL FUN TOUR. Tato akce se konala pouze v Karviné a Přerově.

Žáci si ji náramně užili, vyzkoušeli si každé stanoviště, jako například střelba na přesnost 🥅, práce s hokejkou a pukem?? na přesnost, měření rychlosti střelby, virtuální realitu a další z mnoha zábavných a atraktivních stanovišť.

Celou akci moderoval komentátor televizních zpráv Petr Suchoň. Žáci se také účastnili autogramiády. Na ní se pobavili a vyfotili s rodáky z Karviné, jež reprezentují Třinecké oceláře.

DOPRAVNÍ SOUTĚŽ- MĚSTSKÉ KOLO

(18.5.2022)


Ve středu 18. 5. proběhlo na ZŠ K. Dvořáčka městské kolo Dopravní soutěže. 

Soutěž měla 3 bloky - zdravovědu, teoretický písemný test a dráhu zdatnosti. 


Na 3. místě v mladší kategorii se umístili vybraní žáci 6.A + 6.B.


GRATULUJEME!!!!!

BAREV DEN

(16.5.-20.5.2022)

Barevný týden tu konečně máme,

a tak si ho užíváme.

Mrkněte na fotky z dneška,

modrá je totiž tak hezká.

Ať je to plyšák, deštník či mikina,

skvěle nám modrý den začíná.

Červená, červená, copak asi znamená?Představuje lásku, sílu, nadšení, 

a proto jsme červení.

Červení, jak vlčí máky v poli,

to je úterní barva naší školy.

Dnes již od pohledu,

máme žlutou středu.

Je to barva slavnostní,

vyvolává pocit radostný.

Ať na sobě žlutou všichni máme,

my to přece zase dáme!

Zelenou se jaro probouzí.

Zelené jsou stromy, listí.

Nese symbol života i naděje, 

a tak nám bude vesele.

Přidej se k nám,

nebudeš v tom sám.

A je to tady!

Končí naše barevné hraní.

Bílí jsme dnes,

jak sněženky u řek.

Bílá značí čisto,

u nás má své místo.

TABLETY VE VÝUCE

(13.5.2022)

V pátek 13. května druhákům zpestřily výuku tablety. Žáci pracovali s nadšením. 

Procvičování učiva matematiky i českého jazyka - to vše zvládli na jedničku.

EXKURZE- 6., 8., 9. ročník

(12.5.2022)

Šesťáci,  osmáci a deváťáci na exkurzi vyjeli do Nového a Starého Jičína. Nejprve si v Návštěvnickém centru prohlédli krásnou interaktivní expozici o generálu Laudonovi - vyzkoušeli si střelbu z děla, dobově pušky, kostýmy, meče, shlédli film o generálové životě a navštívili pokoj, kde zemřel. 

V druhé části si prohlédli expozici firmy Tonak - výrobu klobouku od počátku od králičí srsti po finální zdobení, sami si malý klobouček originálně ozdobili. 

Nakonec si mnoho klobouků a jiných pokrývek hlavy vyzkoušeli. Pak se přesunuli do Starého Jičína - vyšlápli si kopec a už byli na hradě. Zde na ně čekal pan kastelán v kostýmu - seznámil je s historií i zajímavými historkami. Nakonec si prohlédli věž.

EXKURZE- 7. ročník

(12.5.2022)


Ve čtvrtek 12. 5. se naši sedmáci zúčastnili tradiční jarní exkurze. Společně navštívili zámek Kravaře, podívali se do místní kaple a následně rozlouskli Šifru zámeckého pána. 

Poté se přesunuli do zámeckého parku v Raduni, kde mohli obdivovat krásy tamější přírody. Domníváme se, že si exkurzi opravdu užili a již se nemohou dočkat dalších nových zážitků!

FÓRUM PRO MLADÉ

(10.5.2022)

V úterý 10.5. naši školu reprezentovali dvě žákyně z 8.A a dva žáci ze 7.B. na Fóru pro mladé pořádaném Dětským parlamentem v Orlové. Fórum se konalo v nové síni zastupitelů města. Naši žáci byli jako nejmladší zástupci a přesto se aktivně účastnili a spolupracovali. Získali vzácnou zkušenost, jaké to je být součástí přípravného procesu. Jednali s p. starostou a přítomnými zástupci města a dozvěděli se zajímavé informace! Například o nově plánované akci DKMO pro mládež: On-line, která se bude konat 30. 6. 2022 v letním kině.

OZDRAVNÝ POBYT- ŠKOLA V PŘÍRODĚ

Morávka

(9.5.-13.5.2022)

V pondělí 9. 5. 2022 odjelo 80 žáků (6., 8. a 9. ročník) ZŠ Mládí na ozdravný pobyt do malebného prostředí Beskyd na Morávku. 

Záměrem bylo dostat žáky z prostředí se zhoršenou kvalitou ovzduší do ekologicky čistého a zdravého prostředí Moravskoslezských Beskyd. Cílem ozdravného pobytu je vést naše žáky k environmentálnímu myšlení a chování, a k cílené péči o své zdraví.

Tým pedagogů si pro žáky připravil velmi bohatý a zajímavý program. V dopoledních hodinách probíhala projektová výuka, realizována převážně v terénu. Výuka probíhala formou badatelsky orientovaného vyučování zaměřeného na environmentální výchovu, a další praktické dovednosti umožňující bezpečný pobyt v přírodě. Žáci se učili pracovat s turistickou mapou a buzolou, určovali v terénu azimut, na starých námořních mapách plánovali trasy na moři, vyzkoušeli si nepřímou masáž srdce, vázat uzly nebo vytvořit záchranný nápis S.O.S z přírodních materiálu. V rámci projektové výuky měřili pH různých látek, nebo vyráběli lávové lampičky, luštili Morseovu abecedu či dešifrovali indiánské písmo. V odpoledních hodinách sportovali, hráli spoustu kolektivních her nebo rozvíjeli své tvůrčí dovednosti. Například malovali na trička nebo kameny, vyráběli totemy, nechyběli ani vycházky do blízkého okolí. Ve středu se žáci zúčastnili sportovní olympiády, během které plnili ve věkově různorodých skupinách zajímavé úkoly nejen sportovního charakteru zaměřené především na rozvoj týmové spolupráce. Například přesunovali zraněného, skládali Scrabble atd. Součástí především večerních programů byly společenské a kolektivní hry zaměřené na poznávání a utužování kolektivů. 

Nechyběl ani táborák a s ním spojené opékání párků a zpěv. Během pobytu se také tancovalo a soutěžilo. O tom, že jsou naši žáci talentovaní a mají rádi tanec svědčí taneční vystoupení na poslední večer, které žáci nacvičili pod vedením pedagogů. Ozdravný pobyt jsme tradičně zakončili karnevalem. Vyhodnotit nejpovedenější masky byl velmi těžký úkol. Za zmínku také stojí pěkné ubytování, pestrá a velmi chutná strava. 

Velký dík patří pedagogům a zdravotníkovi za jejich maximální nasazení, velmi kreativní, zodpovědný přístup a důsledně připravený propracovaný program.

Pevně věříme, že si žáci pobyt užili, navázali nová přátelství a příště se pobytu opět zúčastní.


Za kolektiv pedagogů Mgr. Jan Šebesta, vedoucí ozdravného pobytu.

MALOVÁNÍ NA CHODNÍK

(11.5.2022)


Ve středu 11.5. se sešly děti všech tří oddělení školní družiny, aby společně ozdobily chodník v areálu školy svými jarními obrázky. Dětem se malování křídami velmi líbilo a za svou snahu byli oceněni drobnou sladkosti.

POHÁR ROZHLASU- OKRESNÍ KOLO

(11.5.2022)

Ve středu 11.5. se naši mladší žáci a mladší žačky účastnili atletické soutěže Pohár rozhlasu. Vzhledem k parnému dni nebyla soutěž jednoduchá, avšak naši reprezentanti se s tím statečně poprali. Soutěžilo se v disciplínách běh na 60m, skok do dálky, do výšky, hod kriketovým míčkem a štafetový běh. Mladší žáci vybojovali 3. místo a dívky se umístily na 4. bramborové pozici. Taktéž si někteří z reprezentantů vylepšili své osobní rekordy. 

Žákům moc gratulujeme. Jen tak dál!💪🏃

ATLETICKÝ TROJBOJ

(5.5.2022)

Ve čtvrtek 5.5.2022 se naši závodníci ze čtvrtých a pátých ročníků zúčastnili atletického trojboje, který se konal na ZŠ K. Dvořáčka. Soutěžilo se celkově ve 3 disciplínách - běh na 60 metrů, skok do dálky a hod míčkem. Úspěchy byly vynikající a oba naše ročníky postupují na okresní kolo v Českém Těšíně.


Závodníkům gratulujeme a těšíme se na další postupové kolo.

ABSOLVENTSKÉ MIKINY

(5.5.2022)

Chceme vám představit naši školní tradici, která je na naší škole již více než 15 let. Na mysli máme absolventské mikiny pro deváťáky jako vzpomínku na roky na základní škole.

Každoročně o tom žáci se svými učiteli debatují a diskutují. Někteří už od nástupu na druhý stupeň tohle téma probírají, jiní se k němu dostanou až v deváté třídě. Baví se o barvě, stylu písma, velikostech, materiálu apod ... Stává se, že se deváťáci dlouho nemohou dohodnout na společném nápadu, protože každý má svou představu, a tak se mnohokrát přihodí, že je všechny začne tlačit čas.

I my jsme si nakonec vyslechli všechny své návrhy a názory a konečně jsme začali spolupracovat. Přeci jen nám všem šlo o společnou věc, památku. Když už jsme došli k finální podobě, nezbývalo nám, než se těšit až budou vyrobeny a kurýr nám je doveze. A byl tady den D, mikiny přišly. Nedočkavě jsme si je začali prohlížet a oblékat si je. Hned jsme se šli i pochlubit do vedlejší devítky, která své mikiny měla o pár dní dříve. Někteří je snad od té doby ze sebe ani nesundali, tak moc se jim líbí.

A už zbývá jen udělat společnou fotku a vzpomínka na celý život je tady. Naše jedinečná originální mikin pro nás velký význam, jelikož se zapojila celá třída jako jeden společný kolektiv.

                                                                                                                                 Filip, Aneta, Barbora a Ema z 9.B                              

DOPRAVNÍ SOUTĚŽ

(4.5.2022)

Po úspěšném absolvování testů z dopravní výchovy, které se konalo již v dubnu, se 17 žáků naší školy zúčastnilo dalšího kola dopravní výchovy – Jízd zručnosti. Tentokrát 4. května, za slunného počasí na našem školním hřišti. 

Žáci byli bodováni v 9 disciplínách a do celkového hodnocení se započítával také čas, v jakém daný okruh žáci zajeli. 

V mladší kategorii (žáci 5. a 6. tříd) zvítězili:

1. místo : Nikola Olšarová 6.B

2. místo: Hynek Rašo 6.B

3. místo: Josef Piš 6.B

4. místo: Lucie Balonová 6.A

Ve starší kategorii (žáci 7. a 8. tříd) zvítězili:

1. místo : Jan Horváth 8.B

2. místo: Matyáš Bugel 8.B

3. místo: Sebastián Pipek 7.B

4. místo: David Kunčický 7.B

GRATULUJEME!!!

BĚH OSVOBOZENÍ

(3.5.2022)

Mládí nelení a zúčastnilo se další soutěže.

V úterý 3.5.2022 se celkem 13 štafetových družstev zapojilo do tradičního BĚHU OSVOBOZENÍ u příležitosti oslav 77. výročí osvobození města Orlové. Výsledky byly velice těsné, některým utekly stupně vítězů pouze o vteřiny.

Čtveřice Stanislav Verbík, Patrik Adamíček, Andreas Wojaczek a Daniel Vróbel z 9.B si vybojovali krásné 3. místo.

Pro zlatou medaili  a nejlepší příčku si s přehledem zaběhla čtveřice

   Jakub Stoszek (8.B), Matyáš Bugel (8.B), Patrik Pecha (7.B) a Jan Horváth (8.B).


Naši žáci 5. - 9. ročníku předvedli úžasné běžecké výkony, 

moc děkujeme za skvělou reprezentaci a gratulujeme vítězům!!!!!

WOLFRAM

(2.5.2022)

V pondělí 2.5. 2022 zahájilo v Havířově Krajské vojenské velitelství Ostrava zahájilo další ročník branně vědomostní soutěže Wolfram. V úvodním kole změřilo své síly 13 družstev. Naši školu reprezentovalo družstvo žáků z 8.B.

Soutěž čtyřčlenných družstev žáků osmých tříd základních škol a žáků prvního a druhého ročníků středních škol zahrnuje celkem 8 disciplín, z toho jedna je orientována na historii paravýsadku Wolfram, po kterém je soutěž pojmenována.

Přiřadit historické bitvy k letopočtům, panovnické rody k vládcům a hlavní města Evropy k vlajkám států, tak vypadal úvodní rozstřel. Nejrychlejší družstva si mohla vybrat startovní disciplínu. V samotném závodu soutěžící změřili síly ve střelbě ze vzduchovky, přechodu minového pole, poskytování první pomoci, dráze bojovníka, silovém trojboji, vytrvalostním běhu, hodu granátem a vědomostním testu.

Oblíbená, ale náročná, taková je bojová dráha - tu žáci překonávají štafetovým způsobem. Po zdolání překážek musí každý člen týmu vyhledat a zapamatovat si heslo, které slouží v prostoru startu/cíle k aktivaci dalšího člena týmu, který vybíhá ke zdolání bojové dráhy.

Za umístění na krásném 6. místě MOC GRATULUJEME!

NARCISY

(28.4.2022)


Taková krása nám díky šikovným vyučujícím a dětem v hodinách pracovních činností kvete v areálu školy.  

A další kytičky na svůj čas čekají.

SBÍRKA PRO PSÍ ÚTULEK

(25.-29.4.2022)

Sbírka pro psí útulek dopadla úžasně! 

Anet a Viki z 8.A spolu s mladšími spolužáky ze žákovské samosprávy vybraly celkem 4 plné banánové krabice darů.

VŠEM DÁRCŮM MOOOC DĚKUJEME!!!!

Nejaktivnější byly třídy:  3.B, 2.B a 6.B., 

 z žáků:  Renáta z 3.B, Nela z 1.A a Nikolas z 6.B. 

Zaměstnanci útulku byli opravdu velmi potěšeni naší pomocí. 🙂 

Děkujeme všem, kteří se do sbírky zapojili! 

DEN ZEMĚ A BEZPEČNOSTI

(27.4.2022)

Ve středu 27. 4. 2022 se na naší škole uskutečnil DEN ZEMĚ A BEZPEČNOSTI.  Organizátory akce byli učitelé a žáci 9. tříd. Bylo zřízeno 16 stanovišť, které nabízely rozlišné aktivity. Žáci 7. a 8. ročníků byli rozděleni do menších skupinek, ve kterých společně plnili různé úkoly a snažili se získat co nejvíce bodů pro svůj tým. Soutěžící si mohli kupříkladu vyzkoušet práci s mikroskopem, stavbu lidského těla, třídění odpadu, poznávání zvířat dle jejich stop, fyzikální a chemické pokusy a mnoho dalších aktivit. Kromě toho se však dozvěděli i mnoho zajímavostí o naší planetě, první pomoci a chování během mimořádných událostí. Projektový den byl ukončen cvičným požárním poplachem.


Věříme, že si žáci akci náramně užili a odnesli si domů i mnoho krásných vzpomínek.


Nejlépe se umístili:

1. místo: 8.A: Linda, Terka, Vendy, Anet, Viki

2. místo: 8.B: Maicol, Honza, Tomáš, Barča, Maruška, Adam

3. místo: 8.B: Natka, Amálie, Ondra, Jirka, Maty, Radek  


Moc gratulujeme!!!!!

ZÁPIS DO 1. TŘÍDY 

(21.-22.4.2022)

Ve čtvrtek a v pátek jsme ve škole přivítali spoustu šikovných předškoláků, 

kteří u nás absolvovali Zápis do 1. třídy

Moc se na tyto šikovné žáčky v září těšíme!!!!!

VYBÍJENÁ- 5.ročník 

(20.4.2022)

Ve středu 20. 4. 2022 se uskutečnilo městské kolo v otevřené vybíjené pro žáky čtvrtého a pátého ročníku na ZŠ K. Dvořáčka v Orlové.

Naši školu reprezentovali žáci 5. ročníku, a i přes velkou snahu a úžasné výkony jsme si vybojovali bramborové umístění. Konečné skóre bylo velmi vyrovnané, nakonec však rozhodoval celkový počet vybitých hráčů, který nám přinesl 4. příčku. 

Všem žákům moc děkujeme a chválíme za jejich nasazení a dravost v turnaji!!!!!!

DEN ZEMĚ

(20. a 22.4. 2022)

Žáci 1. a 3. ročníku navštívili ve dnech 20. a 22. dubna přírodovědné oddělení Domu dětí a mládeže v Orlové, kde absolvovali výukový program připravený Bc. Adamem Burou a jeho kolektivem k oslavě Dne Země. Žáci se dozvěděli mnoho nového o způsobu života vybraných zvířat, zejména pak o tom, čím se živočichové živí. Děti ve skupinkách plnily úkoly na třech stanovištích a prohlédly si chovatelské koutky. Mnohé z nich projevily značnou dávku odvahy a vzaly si na dlaň sklípkana, agamu a na krk pak užovku. Nakonec se žáci účastnili workshopu, kde si vyrobili čápa. Toho si pak i se sladkou odměnou za splnění všech úkolů výukového programu odnesli domů. 

VELIKONOČNÍ PŘÁNÍ

(13.4.2022)

Maruška, Amálka a Natka z 8.B (a zároveň školní samosprávy) vymyslely originální VELIKONOČNÍ PŘÁNÍ pro seniory z Domu seniorů Pohoda

Oslovily všechny třídy z 1. stupně, ty jim daly svůj výrobek a holky pak ze všeho udělaly krásnou velikonoční dekoraci doplněnou přáním. Ve středu 13. 4. dekoraci osobně v Domě seniorů Pohoda předaly. 


Věříme, že obdarovaným vykouzlilo toto gesto úsměv na rtech.

BEZPEČNĚ NA SÍTÍCH- preventivní program

(13.4.2022)

Ve středu 13. 4. se naši sedmáci zúčastnili preventivního programu „Bezpečně na sítích“, který proběhl v rámci projektu O2 chytrá škola

Žáci se dozvěděli spoustu informací o tom, jakým způsobem by se měli chovat v internetovém prostoru a věříme, že se budou danými poznatky také řídit. 

VELIKONOČNÍ PŘÍBĚH A JEHO POSELSTVÍ

(8.4.2022)

V pátek 8. dubna měli žáci 3.A a 3.B třídy preventivní program. Prostřednictvím vlastní jednoduché dramatizace a dialogu vedeného lektorkou Ing. Miriam Paszovou dle metodiky Franze Ketta si mohli prožít, jak se probouzí jaro i prohloubit své znalosti o Velikonocích. Na pozadí jarní a velikonoční tématiky si žáci měli možnost uvědomit radostné, ale i smutné okamžiky v životě člověka. V závěru programu výtvarně ztvárnili, co přináší radost jim samotným a každé z dětí některému svému spolužákovi popřálo do budoucna něco hezkého.

BEZPEČNĚ NA SÍTÍCH- preventivní program

(8.4.2022)

Osmáci absolvovali svůj preventivní program, tentokrát na  téma "Bezpečně na sítích" z projektu O2 chytrá škola. Odcházeli plni dojmů a nových poznatků.

Snad se vyvarují všech nebezpečí, která je na sítích mohou potkat. 

EDUKAČNÍ ROBOTIKA S LEGO WEDO

(7.4.2022)

V letošním školním roce jsme začali s výukou nové informatiky. Hlavní důraz je kladen na rozvíjení žákova informatického myšlení. Žáci pátého ročníku se  věnují programování a robotice se stavebnicí LEGO WeDo.   Výuka probíhá na na školních tabletech s připojením k internetu. Preferujeme práci žáků ve dvojicích, aby docházelo k diskusi a spolupráci. Žák nebo dvojice pracují individuálním tempem. Výuka je orientována činnostně, s aktivním žákem, který objevuje, experimentuje, ověřuje své hypotézy, diskutuje, tvoří, řeší problémy, spolupracuje, pracuje projektově, konstruuje své poznání. Není kladen naprosto žádný důraz na pamětné učení a reprodukci. 

V dnešní hodině žáci:

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

(31.3.2022)

Ve čtvrtek 31. března 2022 od 14.00 do 17.00 jsme připravili Den otevřených dveří. Akce byla určena pro budoucí prvňáčky a jejich rodiče, kteří během organizované prohlídky školy měli možnost navštívit kmenové třídy, odborné učebny, tělocvičnu, jídelnu, školní družinu, školní klubovnu a knihovnu i školní poradenské pracoviště speciálního pedagoga. 

Žáci naší školy společně s pedagogy prezentovali aktivity, kterým se věnují v průběhu dopoledního vyučování nebo v odpoledních zájmových klubech. Např.: Klub deskových a logických her * školní časopis Girboy * aktivity a hry pro rozvoj finanční gramotnosti * přírodovědné pokusy * programování robotických včeliček * programování v programu Scratch a Emil *  mobilní tabletovou třídu. 

V rámci prohlídky byl pro předškoláčky připraven program "HRAJEME SI NA ŠKOLÁKY". Děti si měly možnost  vyzkoušet, jaké to je sedět v lavicích, pracovat dle pokynů paní učitelky nebo plnit úkoly na interaktivní tabuli.   

EXKURZE 2.A,B- SVĚT TECHNIKY

(29.3.2022)

Pro naše druháky nastal 29. března velký den. Vydali se totiž poprvé na společnou cestu autobusem. Jejich cílem byl SVĚT TECHNIKY v Ostravě. Expozice žáky zaujala svou rozmanitostí a hravostí. Nejvíce se dětem líbilo, že si mohli technické a přírodní zákonitosti názorně vyzkoušet. Výukový program Robot Ozobot měl také u žáků velký úspěch. Třebaže se s programováním setkali poprvé, zvládli vše na jedničku. 

ŠKOLENÍ O PARTICIPATIVNÍM ROZPOČTU

(16.3.2022)

Zástupci žáků naší školy se zúčastnili workshopu o tom, jak se mohou podílet na změnách v Orlové „STUDENTI TVOŘÍ MĚSTO“, jak mohou být iniciativní a podávat již od 15-ti let žádosti o financování jejich projektů z participativního rozpočtu města. Přítomen byl pan starosta,  místostarostové a celá akce se konala v nové zasedací síni zastupitelstva.

Žáci zkoušeli vymyslet a navrhnout projekty pro své město. Nad rámec výuky reprezentovali svou účastí školu. 

Díky patří vybraným žákům 7.B a 8.B za účast!!!!!

Děkujeme, že se tato akce z projektu MAP II-ORP ORLOVÁ “Studenti tvoří město” aneb mládež zapojená do participativního rozpočtu mohla pořádat.

MATES - matematická soutěž

(22.3.2022)

Dne 22. 3. 2022 proběhla matematická soutěž - MATES  na Gymnáziu a Obchodní akademii v Orlové.