ŠKOLNÍ AKCE / FOTO 

EXKURZE - 8.ročník

(8.6.2023)

Ve čtvrtek 8. 6. 2023 žáci osmých tříd navštívili v rámci exkurze Zoologickou zahradu v Ostravě, kde se zúčastnili výukového programu s názvem „Po stopách zvířat – šelmy“. V rámci připraveného programu se seznámili s různorodou skupinou šelem, pochopili jejich nezastupitelné úlohy v přírodě a zároveň si uvědomili různá ohrožení, kterým musí zvířata čelit. V závěru exkurze navštívili i naučnou stezku a mýtinu v botanickém parku. Věřím, že si žáci exkurzi užili a dozvěděli se spoustu nových informací, které využijí i během budoucího studia.

FÓRUM PRO MLADÉ

(5.6.2023)

V pondělí 5.6. jsme se opět zúčastnili Fóra pro mladé, které se konalo v konferenční místnosti MĚU Orlová. Diskutovali jsme o rozvoji města, médiích a informovanosti o dění ve městě, studentském životě a mnoho dalších tématech. Dozvěděli jsme se spoustu nových informací, které jsme doposud netušili a zároveň jsme získali mnoho zkušeností, které nám určitě v budoucnu pomohou.

(předsedkyně školního parlamentu Viktorie Marcalíková 9.A)

RELAXAČNÍ OMALOVÁNKY

(7.6.2023)

UŽ JSEM ČTENÁŘ

(6.6.2023)

V úterý 6. června se žáci 1.A a 1.B účastnili poslední besedy v knihovně v tomto školním roce. Celkem jich absolvovali 8. Městská knihovna Orlová s naší školou spolupracuje nad rámec obvyklých knihovnických činností, a proto nás také přihlásila do projektu na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka. Odměnou za úspěšné absolvování projektu byla, jak již sám název napovídá, knížka pro žáka 1. ročníku. Každoročně vychází jedna původní česká novinka, která je napsána a ilustrována výhradně pro účastníky zmíněného projektu a po dobu 3 let ji nelze v běžné knihkupecké síti pořídit. Knížku Křeček v letu pro letošní  XV. ročník projektu napsala spisovatelka Zuzana Barilová a ilustrovala Markéta Vydrová. Naši prvňáčci z ní měli velkou radost a již nyní se těší, až si z ní v závěru školního roku v rámci hodin Čj budou číst.

ABSOLVENTSKÉ MIKINY 9.A

(7.6.2023)

EXKURZE - 3.ročník

(7.6.2023)

Ve středu 7. června se třeťáci vydali na exkurzi. Jejich první zastávkou byla obec Sedliště, kde je přivítala velice milá a usměvavá paní průvodkyně. Žáci si měli možnost prohlédnout kostel Všech svatých a poté navštívili Lašské národopisné muzeum, kde se seznámili s minulostí regionu. Následovala cesta do Marlenky v Lískovci. Po poutavé prezentaci o společnosti vyrábějící arménské pochoutky a ochutnávce sladkých dortíků,  byli žáci obeznámeni s postupem výroby produktů a průvodce pak odpovídal na jejich zvídavé otázky. Na závěr děti zavítaly do podnikové prodejny, kde si mohly zakoupit sladkosti pro sebe nebo své blízké. 

EXKURZE - 2.ročník

(7.6.2023)

Druháci se ve středu 7.6.2023 vydali na exkurzi do Karviné - nejprve navštívili hasiče,

 pak se vydali na prohlídku zámku. 

Den zakončili hrami v zámeckém parku. 

TRÉNINK BASEBALLU

(6.6.2023)

Naši druháci si dnes během ukázkové lekce vyzkoušeli nový sport - baseball. 

Všem se to moc líbilo. Lekce proběhla ve spolupráci s MSK Snails Orlová. 

iQLANDIA

(5.6.2023)

Tento týden se žáci 2. stupně zúčastnili putovní interaktivní výstavy IQ-LANDIA v DKMO Orlová. Mohli si vyzkoušet své dovednosti ve skládání hlavolamů, rychlost reakce, vytvoření tvaru pomocí tyčinek, tvorba číslic prstokladem a jiné. Všichni byli moc šikovní, klukům z 9.A se dokonce podařil poskládat hlavolam z hřebíků. 

DEN DĚTÍ SE ZVÍŘÁTKY

(2.6.2023)

V pátek 2.6. žáci 1. stupně oslavili Den dětí se zvířátky. Plnili nejrůznější úkoly, prolézali pavoučí sítí, sbírali med za včelky nebo jako chytré sovičky vyplňovali křížovku. Na závěr celého dopoledne si zatančili a zazpívali. Celou akci pomohla zorganizovat třída 9.B, které moc děkujeme. 

TENIS

(1.6.2023)

EXKURZE - 5. ročník

 (31.5.2023)

ŠD - DEN DĚTÍ

 (1.6.2023)

Ve čtvrtek 1.6.  oslavila školní družina Den dětí. 

Děti se zúčastnily různých soutěží, které pro ně byly připraveny a na závěr si společně zatančily. 

Odpoledne se nám vydařilo a dětem se oslava velice líbila.

EXKURZE - 4.ročník

 (30.5.2023)

V úterý 30.5.2023 se žáci čtvrtých tříd zúčastnili exkurze do Archeoparku v Chotěbuzi. Seznámili se s životem, prací i bydlením starých Slovanů na našem území. Vyzkoušeli si umlít mouku, psát na voskové tabulce, vyhrabat v písku archeologické nálezy,  a dokonce si i zastříleli lukem do terčů. Závěrem navštívili expozici ryb v Rybím domě. Exkurze byla praktickým rozšířením učiva vlastivědy a přírodovědy.

MALOVÁNÍ NA CHODNÍK

 (31.5.2023)

Dne 31. 5. děti druhého oddělení ozdobily chodník v areálu školy veselými obrázky. 

Malování se všem líbilo a moc povedlo. Za své krásné a veselé obrázky dostaly sladkou odměnu.

BESIP, elektrokoloběžky

 (30.5.2023)

V úterý 30.5.2023 se 36 vybraných žáků naší školy zúčastnilo preventivní akce zaměřené na bezpečnost silničního provozu, kterou společně uspořádali BESIP, městská i státní policie Orlová, hasiči a zdravotní záchranná služba. Děti si na pěti různých stanovištích vyzkoušely slalomovou jízdu na elektrokoloběžkách, poznávání dopravních značek, pohyb s brýlemi na virtuální realitu, smotávání hasičských hadic, simulaci hašení stříkačkou na cíl, srdeční masáž na figuríně, skládání modelů lidských těl a vyslechli si základy poskytování 1. pomoci v případě zástavy dechu. Všichni odcházeli s nadšením a  odměnami.

OVOV-OKRESNÍ KOLO

 (26.5.2023)

V pátek se naši reprezentanti vydali na krajské kolo v odznaku všestrannosti, po úspěšném postupu z okresního kola. Soutěžilo se ve zbylých disciplínách a to: běh na 60 m, hod kriketovým míčkem, sedy-lehy po dobu 2 minut, skok do dálky, driblink a shyby po dobu 2 minut. Většině sportovců se podařilo vylepšit své osobní rekordy. Pro družstvo to však na umístění nestačilo. Naopak se dařilo žákům Honzovi H. z 9.B, který podával excelentní výkony v disciplínách, avšak nemohl je předvést úplně ve všech z důvodu náhle zdravotní komplikace. I přesto si však vybojoval v obrovské konkurenci krásné 4. místo.  Dále se velmi dařilo Rosťovi B. z 5.B, který celé krajské kolo vyhrál ve své kategorii a tím si získal postup na republikové finále v Brně, jež je samotným vrcholem celé této soutěže. Naše škola se bude znovu tohoto úžasného finále účastnit. 

Našim sportovcům gratulujeme za každý jednotlivý výkon a děkujeme za tak krásnou reprezentaci školy.  

ŠD - SETKÁNÍ SE ŠKOLKOU

 (29.5.2023)

V pondělí 29. 5. se děti 1. a 2. oddělení školní družiny setkaly s předškolními dětmi z mateřské školy Kpt. Jaroše. Díky krásnému slunečnému počasí se děti vyřádily na prolézačkách v zahradě školky.

SBÍRKA PRO PSÍ ÚTULEK

 (15.-19.5.2023)

Ve dnech od 15. do 19. 5. se na naší škole konala sbírka pro psí útulek, která byla organizována školní samosprávou. Každé ráno mohli žáci přinést pamlsky, deky, vodítka a další potřebné věci. Jako každý rok sklidila sbírka velký úspěch, a proto bychom chtěli poděkovat všem, kteří se do ní zapojili. 

ŠKOLNÍ PLES

 (25.5.2023)

Ve čtvrtek 25.5. 2023 se na naší škole tradičně konal Malý školní ples pro žáky 8. a 9. ročníků. O zábavu bylo postaráno díky pestrému programu – taneční vystoupení talentovaného žáka Honzy Bartoše, zábavné hry a soutěže, oblíbený foto koutek, občerstvení, opravdu bohatá tombola a samozřejmě i spousta tance, který je neodmyslitelnou součástí každého plesu a náš nebyl výjimkou. Všem to moc slušelo, a proto každoroční volba Fešáka a Krásky plesu nebyla jednoduchá. Letos titul Fešáka a Krásky plesu získali: Tom Chrobák a Katka Kratěnová, velká gratulace!!! Všichni jsme si ples moc užili. Zábavy, příjemné a kamarádské atmosféry bylo po celé odpoledne a večer opravdu plno. Jsme rádi, že se tato akce mohla opět uskutečnit a osmáci a deváťáci si tak mohli zažít, jaké je to být „ V GALA“. Rádi bychom poděkovali všem, kteří se na organizaci této akce podíleli, víme, že to byla dřina. A jsme rádi, že to pro Nás děláte, moc si toho vážíme. 

Tak zase za rok!


V. Marcalíková 9.A

EXKURZE - 9.ročník

 (24.5.2023)

Ve středu 24.5.2023 se deváťáci vydali procházkou na exkurzi do Orlové 1 - šli po stopách naučné stezky “Zapomenutá Orlová”. Ve spolupráci s SCEAV Orlová absolvovali vzdělávací aktivitu na téma “Člověk versus příroda”, kde se dozvěděli zajímavosti z historie našeho města, která byla velmi poznamenána těžbou černého uhlí. Pro mnohé bylo překvapením, jak úspěšné a prosperující město Orlová byla. Pak absolvovali zajímavou prohlídku evangelického kostela, která přirozeně přešla do zajímavé debaty. Po této aktivitě už bylo hračkou vyplnit připravený pracovní list. Exkurzi zakončili na starém náměstí, kde si ještě prohlédli budovu katolického kostela. 

EXKURZE - 7.ročník

 (24.5.2023)

BAREVNÝ TÝDEN

 (15.-19.5.2023)

Modré pondělí

Modrá jako symbol vody,

modrá je do nepohody.

Modrý je modřenec,

z modré jsem nadšenec.

Červené úterý

Červená jak jablíčko,

červenám se maličko.

Červené jsou vlčí máky,

červenou mám teďka taky.

Žlutá středa

V barvě žluté,

tady dneska budem.

Ve žluté jak sluníčko,

rozzáří se všecičko.

Zelený čtvrtek

Barvou přírody zelená je,

barvou klidu i naděje.

Zelená jak jarní tráva,

zelená je krásně hravá.

Bílý pátek

Bílá, bílá, bílá,

ta by se mi líbila.

Bílá jako sněhulák,

bílá je super - je to tak.

HASÍK

 (17.5.2023)

JARNÍ EXKURZE - 6.ROČNÍK

 (16.5.2023)

Naši šesťáci se na exkurzi vydali do města klobouků - do Nového Jičína. Sami si mohli i svůj malý klobouček nazdobit podle své fantazie. Pak se seznámili s celou výrobou klobouku od samého počátku - králičích chlupů - po poslední ozdobnou mašli. Prohlídka s možností zkoušení všech vystavených klobouků byla jen třešinkou na dortu. Druhou část exkurze strávili v domě, kdy pobýval generál Laudon, který ve městě nocoval. Tady si vyzkoušeli nejen dobové kostýmy, ale i zbraně. ... a samozřejmě celou exkurzi absolvovali v červené, protože bylo zrovna červené úterý ;)

JARNÍ EXKURZE - 1.ROČNÍK

 (15.5.2023)

V pondělí 15. 5. se žáci 1. ročníku vzdělávali mimo své školní lavice. V rámci jarní exkurze navštívili Planetárium Ostrava, kde pro ně byl připraven vzdělávací program sestávající ze dvou hodinových částí. První z nich proběhla v Sále planetária, v němž se děti nejprve prostřednictvím projekce celooblohového živě komentovaného filmu seznámily s hvězdnou oblohou a pak shlédly sférický animovaný film Kouzelný glóbus, jehož cílem bylo přiblížit jim zejména pohyby planety Země, příčinu střídání ročních období a vliv jeho změn na rostliny a zvířata. Druhá část programu byla věnována prohlídce expozic Experimentária. Některé z instalovaných expozic byly interaktivní, a tak si žáci fungování vybraných přírodních jevů a zákonitostí měli možnost také sami vyzkoušet.

ATLETICKÝ ČTYŘBOJ - MK

 (12.5.2023)

V pátek 12.5.2023 jsme vyslali 4 atletická družstva - mladší i starší kluky i holky - reprezentovat naši školu v městském kole atletického čtyřboje. Absolvovali sprint - 60 m, vytrvalostní běh - 600 m mladší žačky, 800 starší žačky - 800 m mladší žáci, 1000 m starší žáci, skok - polovina družstva skok vysoký, druhá skok daleký a hod míčkem nebo vrh koulí. Naši sportovci se opět neztratili. Družstvo mladších kluků skončilo na 3. místě. Družstvo starších vybojovalo 2. místo a postup do okresního kola.


GRATULUJEME !!!!!!

DEN MATEK

 (14.5.2023)

Dárečky pro maminky na Den matek jsme ve třídách i ve školní družině vyráběli opravdu pečlivě. 

Doufáme, že maminkám udělaly radost. 

LAND ART - 5. ročník

 (10.5.2023)

Dne 10. 5. 2023 navštívili 5. ročníky během výuky výtvarné výchovy areál lesoparku. Žáci se seznámili s výtvarnou technikou zvanou Land Art. S použitím přírodnin, které v areálu našli, vytvořili krásné a zajímavé obrazy. 

KVĚTINOVÝ DEN

 (10.5.2023)

Květinový den na Mládí se vydařil

Český den proti rakovině – Květinový den letos proběhl 10. května.  S ním je spojena sbírka květinek měsíčku lékařského, tentokrát se světle modrou stužkou. První sbírka v naší republice se uskutečnila už v roce 1997.

Na naši školu se dostavila dobrovolnice a naše bývalá žákyně Vendula Křížová v doprovodu svých dvou spolužaček. Podařilo se rozdat úctyhodných 180 kytiček a informačních letáků. Minimální cena jedné kytičky byla 20 korun.

Hlavním tématem tentokrát byly nádory průdušek a plic. Výtěžek z této sbírky poputuje nejen na prevenci rakoviny a její léčbu, ale také na výzkum rakoviny, vybavení onkologických center, či na zlepšení kvality života onkologických pacientů.

Děkujeme všem zaměstnancům i žákům, kteří se do této sbírky zapojili.

                                                                                                          Mgr. Renáta Bruštíková

PP - PĚT JAZYKŮ LÁSKY

 (3.5.2023)

Pět jazyků lásky byl název preventivního programu, který byl připraven 3. května 2023 pro žáky 3. ročníku. Lekce vedla žáky k zamyšlení nad významem rodiny pro jejich život. Pomocí samostatného uvažování a diskuze s lektorkou si žáci zařadili rodinu do svého osobního hodnotového žebříčku. Žáci si uvědomili, že jednotliví členové rodiny jsou různí a že lásku vyjadřují i přijímají rozdílným způsobem a podobně to funguje i ve školním kolektivu.

OK McDonald's Cup

 (4.5.2023)

Žáci čtvrtých a pátých tříd dnes absolvovali soutěž ve fotbale pod názvem McDonald’s Cup. Poté co v minulém týdnu zvítězili v městském kole je dnes čekalo kolo okresní. V těžké konkurenci škol z Orlové, Českého Těšína, Havířova a Karviné se naše družstvo umístilo na 4. místě. Za převedenou hru, výkon a bojovnost je třeba našim žákům poděkovat a popřát štěstí do dalších sportovních i nesportovních soutěží.

BESIP

 (4.5.2023)

Ve čtvrtek 4. 5. žáci 1.A a 1.B v rámci hodiny PRV absolvovali preventivní program BESIP zaměřený na dopravní výchovu. Program pro děti připravila a realizovala policistka Obvodního oddělení PČR Orlová. V první části hodinového programu si děti upevnily a rozšířily své poznatky související s bezpečným přesunem do školy a ze školy. Konkrétně byla zmíněna základní pravidla pro chodce a cyklisty, význam reflexních prvků, kontakt s cizími osobami i zvířaty. Poté si všichni žáci měli možnost udělat otisk svého prstu, vyzkoušet pouta a policejní vestu. V závěru programu se děti vydaly do areálu školy, kde si směly prohlédnout policejní auto a seznámit se s jeho vnějším i vnitřním vybavením.

TENIS - 1. ročník

 (4.5.2023)

V tomto týdnu se žáci 1. ročníku poprvé v historii školy měli možnost v rámci hodin TV účastnit výuky tenisu. Tenis totiž od školního roku 2022/2023 zařadila naše škola do svého ŠVP. Lekce tenisu mají za cíl jednak seznámit žáky se sportem jako takovým, ale též je naučit jeho základům. V rámci 1. lekce se děti po nezbytné rozcvičce věnovaly manipulaci s míčkem, správnému úchopu tenisové rakety, ale též si vyzkoušely své první údery bekhendem. Již po této první lekci lze říci, že jsme při výběru další alternativy pohybového zaměření dětí měli šťastnou ruku a nešlápli vedle, neboť naši prvňáčci hodinu tenisové výuky absolvovali s neuvěřitelným zápalem a naplno si ji užily.

BĚH OSVOBOZENÍ

 (3.5.2023)

Letošní Běh Osvobození se nesl v duchu pochmurného počasí, avšak pro naši výpravu z Mládí to neznamenalo mít pochmurnou náladu. Štafetový běh se odehrál na travnatém ovále místního fotbalového hřiště. Účastnilo se 6 štafet, z toho 3 dívčí družstva a 3 chlapecké. Nejlépe se dařilo družstvu dívek Alžběta K., Barbora M., Žofie S., Nikol Ř., které si vyběhly stříbrnou pozici. Taktéž pro stříbro si běželi kluci v podání Hynek R., Josef P., Vojta M. a Nick S. Soutěže v běhu se také účastnily naše paní učitelka tělesné výchovy a paní asistentka v kategorii open. 

OZDRAVNÝ POBYT

 (2.-5.5.2023)

ŠD - LESOPARK 

 (2.5.2023)

V úterý 2. 5. navštívily děti 3. oddělení školní družiny areál lesoparku, 

kde si po procházce pohrály na dětském hřišti a užily si odpoledne.

MS - VARŠAVA

 (30.4.2023)

Velká gratulace Honzovi B. - mistru světa!

Honza B. ze 4.A se zúčastnil Mistrovství světa ve Varšave, kde se konala taneční soutěž a Honza zde reprezentoval ČR. Poprvé soutěžil v páru v latinsko amerických tancích, kde získal 4 x 1. místo a 1 x 2. místo.  V sólových tancích při obrovské konkurenci 70 účastníků vyhrál ve třech caribských tancích 2 x 3. místo a jedno 7. místo. 

Máme ve škole MISTRA SVĚTA!!! VELKÁ GRATULACE!!! 

JARO JE TADY

 (28.4.2023)

Konečně krásné počasí, to jsme moc rádi. 

Vytvořili jsme si návrh a vyzdobili nová kolečka, aby se nám dobře pracovalo. 

Sluníčko vysvitlo a všechno nám začíná krásně kvést.


No není to nádhera?

ŠD - Čarodějnice 

 (28.4.2023)

Dne 28.4.2023 se děti z 1.,2., a 3. oddělení ponořily do čarodějnické atmosféry 

a za krásného jarního odpoledne si užily stezku plnou zábavy.

DOPRAVNÍ SOUTĚŽ - ŠKOLNÍ KOLO

 (28.4.2023)

Dne 28.4.2023 se konalo 2. školní kolo dopravní soutěže. Tentokrát si kategorie starších žáků změřila své síly a obratnost na školním hřišti, kde museli na čas zvládnout projet cyklistickou překážkovou dráhu. 

NETRADIČNÍ LITERATURA

 (27.4.2023)

Žáci  7. A  a  7. B  měli netradiční hodinu literatury a opravdu se povedla. Nejenže se jim líbila metoda  pod názvem Černé ovce, kde pracovali ve skupinách a hledali obrázek, který se k dané ukázce nevztahuje. Své tvrzení museli zdůvodnit. Pak  se rozdělili do dvojic, kde  krásně pracovali - četli si navzájem po odstavcích, psali krátká shrnutí k odstavcům, do bublin a povídali si o textu.  Nakonec zhodnotili celou svou práci i celou hodinu a neměli s tím vůbec žádný problém.  Slova žáků, že je tato forma práce zaujala a hodinu literatury chtějí znovu, mluví za vše. 

MEMORIÁL RYDULTOWY

 (27.4.2023)

Ve čtvrtek 27. dubna se naši vybraní žáci vydali do Rydultowy, účastnit se štafetových závodů v rámci Memoriálu Margicioka a Halaczka. Celý den se nesl ve velmi veselém duchu, kluci si jeli závod přímo užít a byl pro ně sladkou odměnou po úspěšném, náročnějším fotbalovém turnaji. Sestavili jsme 2 štafety z ročníků 2008 a 2009. Jednomu z týmů se podařilo porazit tak velkopočetnou kategorii a ve vzdáleném Polsku si kluci vyběhli stříbrné místo. Děkujeme klukům za tak vzornou reprezentaci, gratulujeme jim k úspěchu a dalšímu poháru do vitríny. 

Jen tak dál, jsme na vás pyšní 💪🏃

MK  McDonald's cup

 (27.4.2023)

Mládí v Orlové opět nejlepší!!!

Na tradiční soutěži ve fotbale McDonald's Cupu se utkaly školy z Orlové a blízkého okolí. Družstvo tvořené chlapci a dívkami čtvrtých a pátých tříd fenomenálním způsobem rozdrtilo všechny své soupeře ve čtyřech zápasech, které byly rozděleny na dvě patnáctiminutové části. Přičemž střelecky se dařilo většině družstva, gólově se prosadili téměř všichni. V brance skvěle chytal Daniel Č., který inkasoval pouze 4 branky za 120 minut celkové hry, kterou naši borci zvládli odehrát během jednoho dopoledne. Příští týden naše družstvo čeká okresní kolo, které se koná opět v Orlové. Očekává se dosti náročná konkurence, proto nezahálíme a budeme pokračovat v tréninku pro tuto soutěž.

VV-SOUTĚŽ DDM ORLOVÁ

 (25.4.2023)

VV soutěž DDM Orlová Den Země - výsledková listina 2023.docx.pdf

DEN ZEMĚ A BEZPEČNOSTI NA MLÁDÍ

 (25.4.2023)

V úterý 25.4. 2023 se na naší škole uskutečnil 2. ročník Dne Země a bezpečnosti, který byl zorganizován učiteli 2. stupně a žáky devátých ročníků. Akce začala v tělocvičně, kde se žáci 7. a 8. ročníků rozdělili do skupin, vymysleli si název své skupiny. Následně zhlédli dokument o mořských želvách a jejich záchraně, společně ve skupině pak k němu vypracovali pracovní list. 

Na skupiny dále čekalo celkem šestnáct stanovišť rozmístěných v jednotlivých třídách. Na těch si žáci mohli vyzkoušet různé interaktivní úkoly, jako například recyklaci odpadu, poznávání živočichů a bylinek, první pomoc, stavbu molekul jedů, virtuální brýle a spoustu dalších úkolů spojených s životem a počasím na planetě Zemi. Každý si tak mohl vybrat, co jej opravdu zaujalo. Navíc bylo každé stanoviště česko-anglické a sloužilo tak také k prohloubení jazykových znalostí.
Věříme, že si žáci akci užili a odnesli si s sebou nejen mnoho zážitků, ale také velké množství  nových informací. A zároveň děkujeme všem vyučujícím a žákům 9. ročníku, kteří se na organizaci celého dne s projektovou výukou podíleli.

                                                                                                                                             Viky  Marcalíková, 9.A

MK Minifotbal 

 (25.4.2023)

Ve čtvrtek 25.4. se naši vybraní žáci 8. a 9. ročníků zúčastnili fotbalového turnaje v místním sportovním areálu. Celého turnaje se zúčastnil hojný počet 9ti družstev základních škol z Orlové a přespolních škol z Dolní Lutyně, Rychvaldu a Petřvaldu. Soutěž byla rozdělena do 3 skupin. Naši hoši se ve skupině C utkali s tými z Dolní Lutyně a Gymnázium Orlová. Tuto skupinu absolutně ovládli s výsledky (DL - Mládí 0:4) a (GOA - Mládí 0:3), čímž si zasloužili postup do finálové skupiny. V té se utkali s týmem z Petřvaldu, který porazili 1:0 a také v posledním zápasu s týmem z Rychvaldu, jež porazili 2:0 a tím zpečetili celkovou výhru v turnaji.

V rámci celého turnaje naši kluci zvítězili v každém zápase a ani jeden míč neskončil v naší brance. Za to vděčíme skvělému brankářovi Radimovi A.  a výborné obraně v podání Vojty M. a Martina O.  Taktéž 10 nastřílených gólů nám zajistili útočník Patrik P. (3) levý záložník Jakub S. (3) střední záložník Matyáš B. (3) a pravý záložník Maicol M. (1). Velké díky patří také střídajícím hráčům David K. Milan W. a Honza H. 


Klukům moc gratulujeme a těšíme se na okresní kolo!!!!!!!!! 

DEN ZEMĚ - DDM 

 (24.4.2023)

V pondělí 24. 4. žáci 1.A a 1.B navštívili přírodovědné oddělení DDM, kde pro ně byl v rámci oslav Dne Země a zároveň k 800. výročí Orlové připraven výukový program Orli a jejich příbuzní. Žáci se dozvěděli spoustu zajímavostí o dravých ptácích, v týmech plnili úkoly na čtyřech stanovištích a v chovatelském koutku si prohlédli živočichy, kterými se ptačí dravci živí. Děti si měly možnost osahat želvu, ti odvážnější si troufli pohladit či vzít na krk užovku, na ruku pak strašilku. V závěru si děti prohlédly výstavu výtvarných prací oceněných v soutěži pořádané DDM právě ke Dni Země a též si převzaly odměny získané za 2. a 3. místo v kategorii kolektivních prací.

ŠD - DEN ZEMĚ 

 (21.4.2023)

Páteční odpoledne si děti ze školní družiny připomněly Den Země. 

Společně si jednotlivá oddělení prošla vědomostní stezkou 

a následně vyzkoušela aktivity, vytvořené z recyklovaného a přírodního materiálu.

ŠD - výtvarná soutěž DEN ZEMĚ 

 (22.4.2023)

Den Země  je svátek životního prostředí a připadá na 22. duben. Slaví ho miliony lidí z více jak 193 zemí světa. I my ve 4. oddělení školní družiny, jsme se k tomuto svátku připojili, formou výtvarné soutěže. Kresby jsme si na závěr vyhodnotili a rozdali si drobné odměny.                                              

Gratulujeme!

DEN ZEMĚ - DDM 

 (20.4.2023)

Ve dnech 19. a 20. dubna se žáci 4. a 5. ročníku zúčastnili vzdělávací akce DDM Orlová u příležitosti oslav Dne Země. Žáci se dozvěděli mnoho zajímavých informací o exotických zvířatech, odvážlivci si mohli také pohladit hady a ještěry. V druhé části programu plnili úkoly na různých stanovištích, které se zaměřovaly na orly a jim příbuzné ptáky. Žáci si z programu odnesli mnoho vědomostí a zážitků. 

ŠD - LESOPARK 

 (20.4.2023)

Dne 20. 4. navštívily děti 2. a 4. oddělení školní družiny areál lesoparku, kde si po procházce pohrály na dětském hřišti a užily si odpoledne. Také jsme pozorovali zvířátka, které jsme při procházce potkali (především ptáčky, ale také srnku).

DOPRAVNÍ SOUTĚŽ

 (20.4.2023)

Dne 20.4.2023 se konalo školní kolo dopravní soutěže. Celkem 22 účastníků ve dvou kategoriích (mladší žáci a starší žáci) si ověřilo své znalosti absolvováním zkušebního testu z pravidel silničního provozu pro chodce a cyklisty, který obsahoval 20 typovacích otázek. Všichni se velmi snažili.

NETRADIČNÍ VV V 8.B

 (19.4.2023)

Žáci 8.B si v rámci netradiční výuky v hodině Vv vyzkoušeli, co asi zažíval Michelangelo při malování Sixtinské kaple.

VÝSTAVKA PROTOTYP ROBOTA

 (18.4.2023)

V hlavním vchodu školy jsou vystaveny výtvory žáků 6.B, 7.B a 8.A ze stanoviště Prototyp robota ze dne robotiky 31.3. 2023. Netradiční stanoviště bylo zaměřeno na  využití robotů (strojů) pro práci s materiálem jako je „papndekl“. 

Z dílny papírovny sledovali video o propojení digitální technologie - jak grafický software zadal práci CNC laserovému řezáku. Dílna, kde s papírovými kartóny pracující, darovala žákům materiál ve formě odřezků různých druhů papírů. Na jejich stránkách www.papirovna.cz můžete vidět nejrůznější výrobky.

OK BIOLOGICKÉ OLYMPIÁDY

 (17.4.2023)

V pondělí 17.4.2023 v SVČ Juventus Karviná se Rozálie z 8.B zúčastnila již 57.ročníku Biologické olympiády kategorie C, která je určena pro žáky 8. a 9. ročníku základních škol a 3. a 4.ročníku gymnázií. Podmínkou pro účast v této soutěži bylo vypracování vstupního úkolu. Rozálie 14 dní pozorovala a fotila klíčení a raný růst hrachu a gravitropismus. Své poznatky zpracovala prostřednictvím tabulek, grafů a fotografií a vyvodila vlastní závěry. Za tuto část získala maximální počet bodů. Samotná soutěž se skládala ze 3 částí. Test prověřil znalosti letošního tématu Bezlesí, k němuž nastudovala 78 stránkový odborný text. Laboratorní úkol byl zaměřen na pozorování mechů. Třetí částí byla poznávačka, ve které musela určit 20 rostlin a 20 živočichů z celkem 170 rostlin a 280 živočichů, které musela nastudovat. V této velmi náročné soutěži Rozálie vybojovala krásné 7.místo a vzorně tak reprezentovala nejen naši školu,ale i město Orlová.

Gratulujeme a přejeme hodně sil při přípravě na další ročník soutěže.

ZÁPIS DO 1. ROČNÍKU

 (13.4.2023)

Ve čtvrtek 13. 4. a v pátek 14. 4. proběhl Zápis dětí do 1.ročníku. Děkujeme všem rodičům, kteří si vybrali naši školu. 

Moc se těšíme na naše nové šikovné prvňáčky. 

OK - VYBÍJENÁ

 (12.4.2023)

     Ve středu 12.4. se žáci čtvrtých a pátých tříd představili na okresním kole ve vybíjené. Poté, co v minulém týdnu postoupili z městského kola, je čekala konfrontace se školami z okresu Karviná. Do skupiny byla ZŠ Mládí vylosována ke školám Borovského z Karviné a škole 1. Máje z Havířova.

     V prvním utkání naši žáci nad školou z Havířova vyhráli. V druhém utkání však se školou z Karviné prohráli. Znamenalo to však postup ze druhého místa do play-off. V semifinálovém utkání na kluky čekala ZŠ Školní z Orlové. S tou se naši žáci utkali již v městském kole, avšak tehdy těmto silným soupeřům podlehli. Ve vypjatém a nervózním utkání z obou stran se našemu týmu podařilo zvítězit a postoupil do finálového utkání.

     Ve finále na nás čekala opět škola Borovského. Toto utkání bylo ozdobou celého turnaje a hrálo se do posledních vteřin. Za nerozhodného stavu se nám povedlo vybít jednoho ze soupeřů čtyři vteřiny před koncem. To po následném ukončení zápasu rozhodčím vyvolalo obrovskou vlnu euforie.

     Žáci ze ZŠ Mládí tak vyhráli okresní kolo a na konci května je bude čekat krajské finále, kde se utkají o titul nejlepší školy ve vybíjené z Moravskoslezského kraje.

ŠD - POZDRAV SENIORŮM

 (5.4.2023)

Děti z III. oddělení ŠD poslaly seniorům z Pohody pozdrav jara. 

MK VE VYBÍJENÉ

 (5.4.2023)

Ve středu 5.4. se chlapci ze čtvrtých a pátých tříd představili na městském kole ve vybíjené. Soutěže se zúčastnilo 7 škol. Po losu bylo naše družstvo zařazeno do těžší 4 členné skupiny. V prvním zápase chlapci prohráli se ZŠ z Rychvaldu. Následovali dvě výhry se ZŠ z Dolní Lutyně a se ZŠ z Petřvaldu. Po skupinové časti následoval rozhodující zápas se ZŠ K. Dvořáčka o postup do okresního kola. Naši chlapci zvítězili a příští týden je čeká okresní kolo. Celkově se chlapci umístili na druhém místě po prohře ve finálovém utkání se ZŠ Školní.

ZAJDOVY VELIKONOCE

 (31.3.2023)

Letos jsme se se školní samosprávou rozhodli, že svátky jara oslavíme tvořením velikonočních zajíčků. Třídní kolektivy se v hojném počtu zapojily a vyrobily mnoho krásných výrobků, které nám nyní zdobí hlavní vchod školy. V období Velikonoc budou naši zajíčci dělat radost seniorům z SD Pohoda.


Hezké a prosluněné Velikonoce přeje všem ZŠ Mládí

DEN ROBOTIKY A TECHNIKY

 (31.3.2023)

VELIKONOČNÍ VÝSTAVA V DKMO

 (30.3.2023)

V týdnu od 27. - 31. 3. se žáci 1. - 8. ročníku vypravili do DKMO, kde probíhala Velikonoční výstava spojená se soutěží O nejkrásnějšího jarního ptáčka. Žáčci obou prvních tříd se do soutěže zapojili a vy se můžete na přiložených fotografiích podívat, jak se jim jarní ptáčci povedli. Výstava byla prodejní, takže si děti mohly výrobky s velikonoční tematikou nejen prohlédnout, ale též zakoupit.

PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE

 (29.3.2023)

Ve středu 29. 3. se žáci 1.A a 1.B celí natěšeni vypravili do Městské knihovny v Orlové. Tam je totiž čekala akce, a to rovnou 2v1. V první půlhodině se žáci 1. ročníku měli možnost seznámit se spisovatelkou Zuzanou Pospíšilovou a její tvorbou. Tato autorka současné české literatury pro děti, která je karvinskou rodačkou, žákům představila alespoň část z celé řady svých knih a z některých jim též předčítala vybrané úryvky. Během setkání děti nejen naslouchaly, ale též se aktivně zapojovaly. Paní spisovatelka totiž měla připraveny i aktivity, jichž se děti s nadšením sobě vlastním rády účastnily. Druhá půlhodinka se pak nesla ve slavnostním duchu, neboť naši prvňáčci, kteří se již během prvních 7 měsíců školní docházky stihli naučit číst, byli přítomnou paní spisovatelkou pasováni na čtenáře. V upomínku na tento významný den si všechny děti odnesly osvědčení o zmiňovaném pasování i spoustu drobných dárečků.

Rádi bychom touto cestou poděkovali Městské knihovně v Orlové za uspořádání této vydařené akce a paní spisovatelce Zuzaně Pospíšilové za to, že vyslyšela naše přání, přijala pozvání a svým mečem symbolicky naše prvňáčky uvedla mezi čtenáře. 

DÁMSKÁ JÍZDA 7.A

 (29.3.2023)

Dne 29. 3. jsme se sešly na Dámské jízdě v naší třídě. Všechny zástupkyně ženského pohlaví si mohly poklábosit o čem chtěly, vytvářet zajdu pro naše starší spoluobčany nebo prostě jen tak posedět se svými kamarádkami, spolužačkami, paní učitelkou a paní asistentkou. Bylo to jiné, velká změna, ale určitě to stálo za to. Třeba někdy příště zas. Budeme spolu takto trávit čas. 

                           7.A

VELIKONOČNÍ VÝSTAVA V DKMO

 (27.3.2023)

V průběhu tohoto týdne se žáci 2. stupně zúčastnili velikonoční výstavy v DKMO. Prohlédli si krásné rukodělné výrobky a měli možnost si některé z nich také zakoupit. Výstava se moc líbila, žáci ocenili náročnost a preciznost řemeslné výroby  velikonočních ozdob.

OK KONVERZAČNÍ SOUTĚŽE V AJ

 (24.3.2023)

Dne 24.3.2023 se  konalo  okresní  kolo  konverzační  soutěže v  anglickém jazyce  na  ZŠ 1. máje v Havířově. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích. Žáci naší školy soutěžili v kategorii I.A pro žáky 5.-7. tříd a kategorii II.A pro žáky 8.- 9. tříd ZŠ. Naši školu reprezentovali v kategorii I.A Lucie B. ze 7.A a v kategorii II.A Josef S. z 8.B. Soutěž měla 2 části - poslechovou a konverzační. Oba soutěžící tedy nejprve vyplnili test k poslechovému cvičení a poté konverzovali s komisí na vylosované téma. Děkujeme Lucce a Pepovi za svědomitou přípravu a oběma udělujeme velikou pochvalu za reprezentaci školy v této náročné soutěži.

PYŽAMOVÝ BÁL

 (24.3.2023)

CRAZY ÚČESY

 (22.3.2023)

Ve středu 22. 3. 2023 se na Základní škole Mládí v Orlové konala akce s názvem Crazy účesy. Organizaci měla na starosti školní samospráva, jež s nápadem na pořádání dané akce přišla a následně se postarala i o její vyhodnocení. Žáci i učitelé přišli do školy s opravdu kreativními výtvory. Často se v účesech vyskytovaly sponky, pírka, čelenky, gumičky, papír i spousta dalších předmětů, které se v běžných účesech příliš často nevyskytují. O celkové hodnocení jednotlivých tříd rozhodovali zástupci školní samosprávy. Hodnotil se nejen počet žáků, kteří se akce zúčastnili, ale i jejich kreativita. Hodnocení bylo opravdu náročné, jelikož všichni do svých nápadů vložili mnoho úsilí a ti nejlepší z nejlepších byli odměněni sladkou odměnou. Vzhledem k tomu, jak se škola do akce zapojila, by bylo určitě skvělé, kdyby se akce zopakovala i v následujícím školním roce.

předsedkyně školního parlamentu V. Marcalíková 9. A

GLOBAL MONEY WEEK

 (20.3.2023)

V týdnu 20. - 26. 3. 2023 se základní škola Mládí zapojila opět do celosvětové kampaně na podporu finanční gramotnosti Global money week. Žáci se během tohoto týdne věnovali netradičním aktivitám týkajících se financí a podnikavosti. Třídy 1.B a 2.A,B si hráli například na obchodníky. Pro 8. a 9. ročníky jsme naplánovali návštěvu místní pobočky České spořitelny. Hlavní témata byla: finanční zdraví, profesní orientace, osvěta v moderním bankovnictví a spolupráce finančních poradců s klienty.

HRAJEME SI NA MĚSTA

 (20.3.2023)

Celoroční a celoškolní projekt Hrajeme si na města je určený třídním kolektivům na ZŠ Mládí a celý se zaměřuje na letošní 800. výročí města Orlová. Žáci jednotlivých tříd se stylizovali do rolí občanů jejich vlastních měst. Vymysleli si název svého města, jeho správu, jeho erb a někteří i hlavní motto, nebo i vlastní historii. Trávili nad výrobou erbů i vymýšlením celé koncepce společný čas. Vznikla tak města: Smíškov, Bystrouškov, Chalkov, Krasov, Sluníčkov, P.E.KOV, Čtyřkovice, Vybíšov, Prvňákova lhota, Evženov, Sováčkov, Relaxov a další. Výsledkem je škola s osmnácti krásně prezentovanými městy. Žáci se pod názvy měst účastní mezitřídních soutěží, které pořádá školní žákovská samospráva. Bylo to například Perníčkobraní a nyní Zajdovy Velikonoce - akce spojené s našimi sousedy z domova seniorů Pohoda. Nebo města také soutěžila o nejhezčí vánoční výzdobu, halloweenskou masku a těšíme se na 23.3. na den s crazy účesy. V hodinách finanční gramotnosti vymyslela 8.B i mezitřídní soutěž spojenou s hospodařením měst. O městských akcích Orlové jsou žáci informováni hned v hlavním vchodě školy nástěnkami a nezapomínáme je také připomínat přes samosprávu, nebo i školním rozhlasem. Když jsme za poradenské pracoviště pro třídní kolektivy projekt Hrajeme si na města  připravovali, zdálo se nám to jako skvělý nápad, ale vidět pak výsledek na jednom místě je opravdu skvělé. Žasneme nad kreativitou žáků i jejich třídních učitelů. Projekt Hrajeme si na města nás spojuje a připomíná důležité hodnoty jednotlivých tříd. Jednoznačně zlepšuje klima školy. Jsme vděční, že dokážeme spolupracovat, být k sobě tolerantní a povzbuzovat se k tomu, být dobrými kolektivy.


Za poradenské pracoviště Mgr. Lenka Pastirčáková, školní metodik prevence

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

 (9.3.2023)

OVOV HAVÍŘOV

 (10.3.2023)

V pátek 10.3. se vybraní žáci vypravili reprezentovat naší školu na sportovní soutěž Odznak všestrannosti. Soutěž se konala ve sportovní hale v Havířově. Po celou dobu byla přítomná hlavní garantka Šárka Kašpárková. Naší žáci s přehledem předvedli luxusní výkony, jelikož se tréninku věnujeme pravidelně v rámci hodin tělesné výchovy. Téměř v každé kategorii nás zastupovalo několik žáků. Taktéž v každé kategorii jsme obsadili medailové příčky včetně družstva. 

Nejlepší výkony předvedli žáci Jan H. 9.B, Radim A. 8.B, Jiří H. 6.B, Rostislav B. 5. B a žákyně Nikola O. 7.B, kteří si domů odnesli medaile za první místo. Dále se dařilo Nickovi S. 7.B a Danielovi T. 6.B  jež se umístili  na krásném druhém místě. Bronzové medaile si odvezli Eliška P. 5. B a Daniel M. 6.B. Družstvo svými výkony vybojovalo druhé místo čímž společně s jednotlivci na prvním a druhém místě postoupili do krajského kola.

Žákům gratulujeme a těšíme se na další úspěchy. 

RECITAČNÍ SOUTĚŽ

 (9.3.2023)

Nejlepší recitátoři naší školy poměřovali své dovednosti 9. března 2023 v DDM. Všichni nás skvěle reprezentovali. Nejvíce se dařilo Kateřině K. z 1.A  a Alžbětě K. z 8.B, které obsadily 1. místo a postoupily do okresního kola. 


GRATULUJEME!!!!!!

Divadelní představení

 (6.3.2023)

V pondělí 6. 3. žáci 1. ročníku vyrazili za kulturou. V Domě kultury města Orlové zhlédli pohádku Vodník Česílko, kterou na motivy pohádky Václava Čtvrtka ztvárnili herci Divadla Scéna ze Zlína. Všem prvňáčkům se divadelní představení moc líbilo. Po jeho skončení se s Česílkem také vyfotili.

FÓRUM PRO MLADÉ

 (2.3.2023)

Dne 2. 3. 2023 jsme se zúčastnili Fóra pro mladé, jež se konalo v konferenční místnosti MĚÚ Orlová. Vylosovali jsme si téma Budoucnost města, ve kterém jsme měli vymyslet otázky. Své návrhy a dotazy jsme měli možnost přednést a následně nám na ně bylo zodpovězeno. Tato událost nám dala mnoho zkušeností a pomohla nám zlepšit se ve vyjadřování svých názorů.

předsedkyně školního parlamentu Viktorie Marcalíková 9.A

MATES NA GOA

 (28.2.2023)

Nikča O. ze 7.B obsadila 3. místo v matematické soutěži 

GOA Mates.


Gratulujeme!!!!!!!

PREVENTIVNÍ PROGRAM

 (28.2.2023)

“Vážíš si svého těla, nebo ho zneužíváš?” 


To byl název preventivního programu pro sedmé ročníky, který proběhl 28.2.2023 na ZŠ Mládí za velmi příjemné atmosféry. Paní lektorka Radka Folwarczna z organizace Etické dílny žákům položila velmi zásadní otázky, při kterých se museli zamyslet nad svými postoji. Co bych udělal/a, kdyby se naskytla možnost pít alkohol, kouřit, apod.? Jak bych se cítil/a, kdybych se zapletl/a do situace, kde po požití alkoholu někdo zničil cizí majetek? Může za to alkohol? Žáci si v této souvislosti zahráli na soud a žalovali a obhajovali u něj “alkohol”. V jedné třídě soud vyhrál a v druhé ne. Proč? Obojí je správně, když se dodají pádné argumenty… Není to třídou, ani řečníky, jen pohledem na danou věc. Interaktivnost programu byla skvělá. Žáci se zamýšleli také nad sebeubližováním a poruchami příjmu potravy. Vyvolalo to vlnu otázek, na které se nenašla jednoznačná odpověď. Základem programu bylo poukázat na zdravé sebepřijetí jednotlivců a na to, že by si měli promyslet čím by chtěli vyplňovat svůj život. Názorná ukázka s nádobou a základními velkými kameny (rodina, přátelé, zájmy, …), pak menšími (zážitky) a menšími (chvilkami) až pískem (tj. např. úsměvy) byla vskutku univerzální. Děkujeme a těšíme se na další spolupráci.


ŠMP Lenka Pastirčáková

ŠD-setkání se školkou

 (22.2.2023)

Dne 22. 2. se děti prvního oddělení školní družiny, a také některé děti ze čtvrtého oddělení vydaly na návštěvu do mateřské školy. Na zahradě školky si pohrály na prolézačkách, skluzavkách a jiných atrakcích.

KONVERZAČNÍ SOUTĚŽ V AJ - školní kolo

 (22.2.2023)

Dne 22.02.2023 se konalo školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce v následujících kategoriích:


Žáci 5.-7. tříd konverzovali se třemi vyučujícími na šest daných témat: My Family, My House/My Flat, My Daily Routine, Animals, My School, My Town. V nižší kategorii odpovídali na zadané otázky 6 minut. Ve vyšší kategorii měli žáci 10 minut na samostatný projev i odpovědi na otázky týkající se dvanácti témat: Family Life, Housing, Shopping and Services, Plans for the Future, Daily Routine, Work and Leisure Time, Health and Diseases, Food and Cooking, School and Education, Holidays, Travelling, London.

Žáci byli svědomitě připraveni a výkony byly velice vyrovnané.


Výsledky 5.-7. tříd:

1. místo: Lucie B. 7.A

2. místo: Natálie Karolína I., Daniel S. 5.A

3. místo: Samuel P. 7.A


Výsledky 8.-9. tříd:

1. místo: Tereza Ž. 9.A

                 2. místo: Nela S. 8.B, Josef S. 8.B

Všem zúčastněným udělujeme velkou pochvalu za účast v této náročné soutěži a oceněným gratulujeme!!!!!

 Postupujícím do okresního kola přejeme hodně štěstí, držíme palce a těšíme se na příští rok.

"HRAJEME SI NA ŠKOLÁKY"

 (20. a 22.2. 2023)

V pondělí 20.2. a ve středu 22.2. 2023 k nám do školy přišli šikovní předškoláci ze školek MŠ Kpt. Jaroše, MŠ Orlík a MŠ Ke Studánce na naši tradiční a oblíbenou akci "Hrajeme si na školáky". Strávili u nás celé dvě vyučovací hodiny plné školní práce na úkolech nejen z jazyka českého a matematiky. Všichni byli při jejich plnění v pracovních listech i na interaktivní tabuli velice šikovní a zaslouží si tak velikou 1*. Děkujeme za náštěvu a těšíme se na vás při Dni otevřených dveří a při Zápise do 1. třídy.

VALENTÝN NA ZŠ MLÁDÍ

 (14.2.2023)

Ve dnech od 6. do 14. února probíhala akce organizovaná školní samosprávou s názvem Valentýn na ZŠ Mládí. Během této akce mohli žáci vkládat své valentýnky do schránky v hlavním vchodě. Svá přání posílali nejen spolužákům, ale také zaměstnancům školy. Na samotného Valentýna se pak rozdalo přes 150 nádherných přáníček, čímž bychom chtěli poděkovat všem, kteří se do psaní přáníček zapojili. Myslíme si, že se akce opravdu vydařila a nebyla by na škodu si ji zopakovat i příští školní rok.

ŠD - NOVINOVÉ ODPOLEDNE

 (14.2.2023)

Dne 14. 2. se v tělocvičně konalo novinové odpoledne školní družiny. Děti všech oddělení se zapojily do vytváření novinových čepic. Některé děti si vytvořily z novin i jiné doplňky jako například sukničky nebo vějíře. Děti se zúčastnily několika soutěží. Za svou snahu a šikovnost dostaly sladkou odměnu. Užily si společně odpoledne plné zábavy.

PREVENTIVNÍ PROGRAM - 4. ročník 

 (9.2.2023)

Ve čtvrtek 9.2. se čtvrťáci zúčastnili preventivniho programu "Jak se stát dobrým kamarádem". 

ŠD - návštěva chovatelského kroužku 

 (10.2.2023)

Děti druhého a čtvrtého oddělení školní družiny navštívili v pátek 10. 2. chovatelský kroužek v Domě dětí a mládeže. Dozvěděli se mnoho zajímavých informací o zde chovaných zvířatech. Děti mohly nakrmit morčátka mrkví, mohly si pohladit hady. A kdo se nebál, mohl si dát hada kolem krku. Návštěva byla velmi zajímavá a poučná, všem dětem se velice líbila. Určitě se zase příště rádi vrátíme za zvířátky.

BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA

 (9.2.2023)

Dne 9.2.2023 se žáci 8. a 9.ročníků zúčastnili školního kola letos již 57.ročníku Biologické olympiády kategorie C. Po intenzivní půlroční přípravě se utkali ve třech disciplínách - poznávání rostlin, hub a živočichů, test a praktická část. V poznávačce měli určit 15 rostlin a 15 živočichů z celkem 270 organismů. V testu si ověřili své vědomosti, které získali nejen ve škole, ale také nastudováním studijního textu pod názvem Bezlesí. V praktické části pak aplikovali své znalosti a dovednosti v rozlišování jednoděložných a dvouděložných rostlin.

Všichni se moc snažili a výsledky jsou následující:


1.místo: Tereza Ch. z 9.A

2.místo: Rozálie B. z 8.B

3.místo: Nikola W. z 8.A


Výhercům gratulujeme a všem ostatním děkujeme za svědomitou přípravu a nadšení.

Těm, kteří postupují do okresního kola, držíme palce a přejeme hodně sil v další přípravě.

ČTENÁŘSKÝ KLUB

 (10.2.2023)

Aktivity čtenářského klubu - práce s robotickými včelkami, programování na různé tematické podložky, prezentace před ostatními, příprava článku do školního časopisu.

DEN S ARMÁDOU ČR 

 (7.2.2023)

Dne 7. 2. 2023 zavítala na naši školu dlouho očekávaná Armáda ČR. Projektové vyučování v rámci problematiky ,,POKOS“ - Příprava občanů k obraně státu, přijeli zprostředkovat vojáci z Krajského vojenského velitelství v Ostravě, pod vedením Mgr. Martina Ogořálka. V průběhu dopoledne jsme si tak mohli vyzkoušet střelecký trenažér, vojenskou výstroj a obleky protichemické ochrany včetně plynových masek. Zopakovali jsme si také základy první pomoci a resuscitaci. Dozvěděli jsme se mnoho o fungování Armády ČR, stejně tak o náplni práce vojáků doma i v zahraničí a možnostech studia na středních a vysokých školách s vojenským zaměřením.

                                                                                                                            Mgr. V. Čermáková

DEN BEZPEČNĚJŠÍHO INTERNETU

 (7.2.2023)

V úterý 7. 2. 2023 proběhl Den bezpečnějšího internetu jako součást 20. ročníku celosvětové kampaně Společně pro lepší internet. Zapojené organizace jsou propojeny online díky  #SaferInternetDay  a #SID2023. Žáci ze třídy 9.B přichystali v hodinách ICT pro své spolužáky prezentaci. Zvolili si takovou formu, která jim vyhovovala. Darovali spolužákům vizitku s QR kódem, který si pak jednoduše načetli do telefonů a mohli si ji prolistovat. Prezentace je plná odkazů na videa, články, vzdělávací portály. Díky prezentaci si mohou i zasoutěžit, něco nového se dozvědět a také najít pomoc, kdyby se přestali cítit bezpečně… Svůj projekt žáci 9.B realizovali za podpory školní metodičky prevence. Zmínili se v něm o všech důležitých organizacích zabývajících se v ČR bezpečností na internetu, o kterých slyšeli v hodinách nebo na preventivních programech. Díky spolupráci s O2 chytrá škola o našem projektu napíší i na stránce Bezpečně v síti. Odkaz na prezentaci najdete  ZDE.

Mgr. Lenka Pastirčáková školní metodička prevence

ZUŠ - návštěva výstavy

 (6.2.2023)

V pondělí 6. 2. se žáci 1.A a 1.B vydali do ZUŠ J. R. Míši, v jejímž foyeru je instalována výstava prací dětí z mateřských škol a žáků základních škol, kteří se zúčastnili XXVII. ročníku celoměstské výtvarné soutěže Svět dětské duše. Děti si prohlédly práce zobrazující či ztvárňující ptáky v nejrůznějších podobách, téma uvedeného ročníku totiž znělo PTAČÍ SLET. Výstava se našim nejmladším školákům moc líbila. Radost měli, když na čelní stěně objevili také svá vlastní výtvarná dílka, jež ve svých třídních kolektivech na dané téma vytvořili, do soutěže přihlásili a nakonec jimi oslovili i porotu, která jim za jejich snažení udělila 1. a 3. místo v I. kategorii. 

8.B NZDM Futra 

 (27.1.2023)

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež  Futra v Orlové se třída 8.B v čele s jejich třídním učitelem rozhodla navštívit pro prohloubení vzájemných vztahů. Kvůli připravovaným volbám konaným i v jejich kmenové třídě měli možnost si uspořádat třídnickou hodinu v jiných než školních prostorách. Zároveň se seznámili s prostředím a významem sociální služby určené právě jejich věkové kategorii. Vyzkoušeli si možnosti jak trávit svůj volný čas při hrách nebo tvorbě hudby. 

DIVADLO 

„Povídky z jedné a druhé kapsy“

 (27.1.2023)

V pátek 27. 1. navštívili žáci druhého stupně divadelní představení „Povídky z jedné a druhé kapsy“ v DKMO. Divadelní hra představila žákům poutavou formou nejen některé ze známých povídek Karla Čapka, ale seznámila je i s filozofií, kterou Čapek vyznával. Žáci si divadelní hru opravdu užili a odnesli si domů spoustu námětů k zamyšlení. 

RECITAČNÍ SOUTĚŽ - 1.stupeň

 (24.1.2023)

Dne 24. února 2023 proběhlo školní kolo recitační soutěže našich prvňáčků, nejlepší recitátoři reprezentovali své třídy.  Svými vtipnými básničkami a hezkým přednesem zaujali porotu i své spolužáky.  

Zaslouží si velkou pochvalu za skvělé výkony. 

1. místo: Kateřina K.

2. místo: Kryštof D.

3. místo: Samuel K.

FLORBAL-starší žáci

 (26.1.2023)

Dne 26.1. se naši starší žáci zúčastnili městského kola turnaje ve florbalu. Soutěže se zúčastnilo krásných 7 týmů. Konkurence byla veliká, každý tým měl natrénováno. Naši kluci se toho však nebáli a ve své skupině odstartovali turnaj výhrou. Ta následovala i v dalším zápase. Poslední zápas ve skupině skončil remízou, avšak i přes to si naši kluci vystříleli postup do semifinále. V něm narazili na tvrdého soupeře, ale nic mu nedali zadarmo. Bojovali do posledních sil. Celý turnaj zakončili krásným třetím místem a tak naši školu zdobí další pohár. 

Klukům gratulujeme jsme na jejich výkony pyšní. 

Jen tak dále!

FLORBAL 6.-7. ročník

 (19.1.2023)

  Dne 19.1. se naši vybraní žáci z 6. a 7. ročníku zúčastnili městského kola ve florbale, které se uskutečnilo na GOA. Celkem se turnaje zúčastnilo 7 škol a naše družstvo se probojovalo až do semifinále, kde ale nakonec podlehlo za stavu 1:3 ZŠ Školní z Orlové. Z turnaje si tak odnášíme bramborovou medaili, ale hoši nemusí být zklamaní, protože předvedli úžasné výkony a my jsme na ně moc pyšní. Příští čtvrtek se bude konat stejný turnaj pro starší žáky z 8. a 9. ročníku, tak držte palce. Hodně štěstí a sportu zdar!

ABSOLVENTSKÉ MIKINY 

 (18.1.2023)

RECITAČNÍ SOUTĚŽ - 2.stupeň

 (18.1.2023)

Dne 18. 1. proběhlo  školní kolo recitační soutěže. Básně byly velice různorodé a na publikum, které tvořili spolužáci, čekal nevšední kulturní zážitek. Školnímu kolu předcházelo kolo třídní a v každé třídě se objevili šikovní přednášející. Soutěže se zúčastnili vybraní žáci šestých až devátých tříd. Všichni jsou  svým způsobem vítězi, protože přednášet před spolužáky je velmi těžký úkol, kteří naši žáci zvládli moc dobře. I přesto tady máme umístění:

6. a 7. ročníky:

1. Václav K. 6. B

2. Marek Š. 7. A

3. Alexandr K. 6. A

8. a 9. ročníky:

1. Aneta V. 8. A

2. Alžběta K. 8. B

3. Josef S. 8. B

Všem děkujeme za účast i  odvahu.  

Blahopřejeme!!!!!!

O2 CHYTRÁ ŠKOLA

 (18.1.2023)

Zdárně jsme ukončili spolupráci s O2 chytrá škola. Získaný grant na 100 000,- byl vyčerpán a poslední 4 třídy si v prosinci zažili své preventivní programy od organizace E-bezpečí, se kterou jsme po celý rok 2022 plnili plán a vzdělávali se.


  DĚKUJEME!   

NZDM FUTRA

 (13.1.2023)

ZŠ Mládí navštívilo NZDM Futra v Orlové

Dne 13. ledna se naši sedmáci vydali do nízkoprahového zařízení pro děti a mládež pod názvem Futra. Žáci se dozvěděli, k čemu takový klub slouží, co vytváří, realizuje, jaký je jeho význam a využití. Vyzkoušeli si například nahrávání v odhlučněné místnosti, hudební nástroje jako bubny, klávesy nebo kytaru. V rámci prevence zhlédli filmy o kyberšikaně a šikaně, zahráli si turnaj ve stolním tenise, fotbálku, kreslili, co si pod pojmem Futra představují a samozřejmě nezapomněli ani na zvídavé dotazy směřované k Martině, Honzovi a Kubovi. To vše se prolínalo napříč školními předměty. Celý program byl ušitý na míru žákům sedmého ročníku. Slovy všech tří sociálních pracovníků si zde můžete přijít pokecat o všem, podpořit svůj talent v čemkoliv a také zde zazněla věta, která tento klub hodně charakterizuje: „Všechno, co se vám děje venku, pamatujte, že tady jste v bezpečí.“ Tímto za příjemné a zároveň jiné dopoledne plné nových informací, zážitků i her děkujeme.

Mgr. R. Bruštíková

WORKSHOP GALERIE PLATO

 (13.1.2023)

Deváťáci se během výtvarného workshopu v ostravské galerii Plato seznámili s pojmy performance, rituál, aktivismus. Vytvořili si svůj ochranný amulet či talisman, prožili performance k ochraně planety Země, tvořili své představení k ativismu. Prostě zažili dopoledne plné moderního umění.

WORKSHOP NA VŠB

 (13.1.2023)

V pátek 13. 1. se naši osmáci zúčastnili workshopu na VŠB v Ostravě, kde byl pro něj připraven výchovně vzdělávací program. Žáci si vyzkoušeli simulátor formule i simulátor lokomotivy. I přes původní nervozitu si program moc užili, dozvěděli se spoustu nových informací a ověřili si, že práce s technikou může být zábava.

LYŽAŘSKÝ VÝCVIK

 (9.-13.1.2023)

FYZIKA - diody projekt 

 (10.1.2023)

Žák Tomáš W. z 9.A vytvořil do hodiny fyziky projekt. Sám doma sestavil a hlavně naprogramoval panel s LED diodami.

Co se nám podařilo v pracovkách 

 (9.1.2023)

I v letošním roce byly pracovní činnosti na druhém stupni velice pestré. Kromě témat  chovatelství a konstruování jsme se věnovali také pěstitelství. V předjaří jsme vyseli semínka různých okrasných rostlin a zeleniny. Zaměřili jsme se také na bylinky. Vyzkoušeli jsme si sami zasadit semínka bazalky, pikýrování a dostatečně vyrostlou rostlinu si v malém květináči odnesli domů. V areálu školy podél hlavní budovy jsme vysázeli cibulové okrasné rostliny, kde dominovaly narcisy a tulipány. Své místo na školním pozemku zaujaly také netřesky. Ve vyvýšených záhonech se nám podařilo vypěstovat kadeřavou a plocholistou petržel, cibuli, ale nejvíce nás zaujaly uzrálé hrachové lusky. Měli jsme radost z měsíčních jahod, které jsme si vypěstovali od semínka a příští rok se těšíme na úrodu. Před hlavním vchodem školy jsme do truhlíků nasázeli na podzim okrasné kapusty a vřesy, na jaře pak macešky v barvách loga školy. Podél pavilonu jsme vysázeli 30 růží a předpěstovali jsem si aksamitníky na okrasné záhonky. Zkusili jsme si také aranžování, ke kterému jsme využili své vypěstované a sušené limonky. Sezóna byla tedy hodně bohatá a již nyní plánujeme, co vše budeme pěstovat příští rok.

MEGASTAR

 (22.12.2022)

4.B NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ ÚČES

 (21.12.2022)

Třída 4.B si předvánoční čas zpestřila třídní minisoutěží "o nejkrásnější vánoční účes". Všichni to vzali velice vážně a opravdu se moc snažili, aby si na hlavě vytvořili nějaký skvělý model. Nakonec si i udělili diplomy pro ty opravdu nej nej ....

VÁNOČNÍ LAŤKA 

 (21.12.2022)

Dne 21.12. jsme pro žáky naší školy pořádali každoroční Vánoční soutěž ve skoku vysokém. Letos se zúčastnil velký počet žáků napříč všemi kategoriemi. Atmosféra byla úžasná, napomohla jí vánočně vyzdobená tělocvična. Všichni sportovci byli moc šikovní. Padlo několik osobních rekordů.  Dokonce byl skoro překonán i rekord školy, jen o kousek to Kubovi nevyšlo. Nejlepší skokani byli oceněni diplomy a dobrůtkami. 


Přejeme žákům plno dalších úspěchů!!!!!!

Soutěž osmáků CHEMICKÉ PRVKY 

 (21.12.2022)

Školní kolo soutěže CHEMICKÉ PRVKY proběhlo dne 21.12.2022 v příjemné vánoční atmosféře. Všech dvanáct soutěžících, kteří postoupili z třídního kola, se dnes utkalo ve třech disciplínách (pexeso, paměť a rozstřel na rychlost).

Výkony všech byly velice vyrovnané a výsledky jsou následující:


1.místo: Vojtěch K. (8.A)

2.místo: Ladislav R. (8.A)

3.místo: David K. (8.B)


Vítězům gratulujeme a všem zúčastněným děkujeme za bojovnost a zápal pro hru.

PERNÍČKOBRANÍ

 (20.12.2022)

Letos poprvé se na naší škole konalo „Perníčkobraní  - se srdcem na dlani“. Cílem této akce bylo přinést do školy vlastnoručně vyrobené  a  nazdobené perníčky, které se ve třídách vánočně zabalily a poté je vybraní žáci odnesli jako sladký dáreček pro naše seniory z DS Pohoda. Všem zúčastněným třídám (žákům a učitelům, p. asistentkám, rodičům i prarodičům…) děkujeme za mistrovská cukrářská díla a za to, že v době vánoční udělali radost také těm, kteří už nemají tolik sil a možností si perníčky upéct sami. 

Krásné Vánoce všem přeje ZŠ Mládí

Blíží se zima-beseda v DDM Orlová

 (20.12.2022)

V úterý 20.12.2022 jsme se zúčastnili přednášky pana Bc. Adama Bury, která se konala v přírodovědném oddělení DDM Orlová. Název besedy “Blíží se zima” byl velmi aktuální. Dozvěděli jsme se, kde tráví chladné období různé druhy živočichů a jak se nepříznivým podmínkám přizpůsobují. Bylo to moc zajímavé, ale to nejlepší nás teprve čekalo. Měli jsme možnost si prohlédnout zvířata chovaná v přírodovědném oddělení. Zjistili jsme, že had není vůbec slizský, že agama je velmi zajímavé zvíře a někteří si sami chtěli vzít pavouka. Akce se nám moc líbila a už teď se těšíme na další.

Čtení žádná věda není

 (13.-14.12.2022)

Členové čtenářského klubu tříd 5.A a 4.A,B si společně se svou vedoucí Lenkou Božoňovou připravili zábavný program pro mateřské školy. Celkem tři představení s názvem Čtení žádná věda není se konala ve dnech 13. a 14.12.2022. Malým předškolákům ze školek MŠ Kpt. Jaroše a MŠ Ke Studánce se předvedli v rolích čtené pohádky O perníkové chaloupce, předčítali jim veršované hádanky. Všichni společně také cvičili a hráli pohybové hry. Také si vyzkoušeli, jaké je to být učitelem, když dětem ze školky dávali otázky z naučných karet o zvířátkách. Byl to moc pěkný společně strávený čas.

Za čtenářský  klub ZŠ Mládí Lenka Božoňová

ŠD-návštěva v DS Pohoda

 (16.12.2022)

Dne 16.12. měly děti možnost se školní družinou navštívit domov seniorů Pohoda. Děti při této příležitosti předaly některým seniorům osobně a dalším prostřednictvím aktivizační pracovnice přáníčka a andělíčky pro štěstí, které pilně v družině vyrobily. Se seniory jsme si vánoční atmosféru navodili také recitací básniček a koledy. Setkání bylo velmi příjemné. Žáci také neodešli s prázdnou, každý byl obdarován perníčkem a jako milý dárek jsme si odnesli od seniorů přání a krásnou hvězdu, která nám nyní zdobí 3. oddělení ŠD. 

Divadelní představení

 (15.12.2022)

Ve čtvrtek 15.12.2022 se naši druháci vydali do DKMO na divadelní představení s názvem “Vánoční hvězda”.

Soutěž o nejhezčí vánoční vločku

 (15.12.2022)

Žáci 2.stupně se zapojili do soutěže o nejhezčí vánoční vločku, kterou pořádal ve dnech 5.-9.12.2022 DKMO Orlová. Různé skupiny  vyrobily v pracovních činnostech čtyři soutěžní vločky, které byly v DKMO vystaveny a žáci je pak mohli v rámci této výstavy shlédnout. Krásné 3. místo získala vločka žáků z 6.A pod vedením Mgr.Gabriely Poláchové. Děkujeme všem za účast a výhercům gratulujeme.

PROSINEC VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

 (15.12.2022)

Děti školní družiny si v prosinci užívají předvánočního času tvořením vánočních výrobků a dalšími různorodými aktivitami. Také navštívily výstavu v Domě kultury, kde mělo každé oddělení svou vločku. K Mikuláši děti vyráběly masky čertů a za odměnu na ně čekala nadílka u stromečku. Nakonec se dočkaly i radovánek na sněhu, které je velmi baví.

PRAKTIKA NÁS BAVÍ

 (14.12.2022)

I letos pokračujeme v bádání v rámci předmětu Přírodovědné praktikum, ve kterém můžeme naše poznatky z hodin přírodovědných předmětů aplikovat v praxi. Během 1.pololetí jsme měli možnost vyzkoušet si zajímavé fyzikální a chemické pokusy, práci s žákovskými i studentskými mikroskopy, pozorování elektronickou lupou, práci v terénu a zpracování dat digitálními technologiemi. Výstupem každé dvouhodinovky je protokol, kde zaznamenáváme výsledky našeho pozorování a experimentu. Učíme se biologické nákresy a náčrty chemických aparatur. Výsledky naší práce často fotíme a fotografie digitálně upravujeme. Praktika nás prostě stále baví a už netrpělivě vyčkáváme, co nás čeká v dalším pololetí.

CHATTERBOX 

 (9.12.2022)

Dne 9. 12. se konala konverzační soutěž z anglického jazyka zvaná Chatterbox na Gymnáziu J. Šabršuly. Zúčastnili se jí žáci Nela S. z 8. B a Martin O. z 9. A. Soutěž byla zaměřena na konverzační schopnosti, ale i na písemné vyjadřování. Jejich hlavním úkolem bylo sestavit příběh z obrázků. Oba naši žáci to zvládli skvěle a zároveň si odnesli certifikáty. 

Tradiční vánoční výstava v DKMO

 (8.12.2022)

Dne 8. 12. se žáci 1.A a 1.B vypravili do DKMO, kde v tomto týdnu probíhá Tradiční vánoční výstava se soutěží O nejhezčí vánoční vločku. Našim prvňáčkům se moc líbila část výstavy, kde je instalován betlém a též všechny vločky zaslané do zmíněné soutěže. Na výrobě dvou z nich se podíleli také oni sami. Jednu tvořili ve třídě a druhou ve školní družině.

FLORBAL 4.-5.roč. ČEPS CUP 

 (7.12.2022)

Dne 7. 12. se vybraní žáci 4. a 5. ročníků zúčastnili florbalového turnaje ČEPS CUP 2022 v Petrovicích u Karviné, ve kterém soutěžily základní školy z Bohumína, Dětmarovic, Karviné, Petrovic u Karviné, Dolní Lutyně a Orlové. Naši žáci předvedli neskutečné výkony a pouze o 1 bod jim utekla nejvyšší příčka a získali tak krásné 2. místo. Našim borcům patří obrovská pochvala.

Děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy, 

která se zúčastnila jako jediná z Orlové.

VÁNOČNÍ VÝZDOBA 

 (7.12.2022)

Holky z 6.B se nám v hodinách pracovních činností postaraly o novou zimní výzdobu hlavního vchodu. 

MIKULÁŠSKÁ LAŤKA

 (7.12.2022)

Dne 7.12. byli vybraní reprezentanti z naší školy poměřit své síly na tradiční soutěži základních škol Mikulášská laťka městské kolo ve skoku vysokém. Soutěže se účastnil hojný počet dětí v každé kategorii. Soutěžilo se v kategoriích mladších žáků a žákyň a také starších žáků a žákyň. Reprezentační tým byl složen z žáků: v mladší kategorii - Kristián F., Daniel F., René W., Nikola O, Natálie W. Ve starší kategorii - Radim A., Patrik P., Marek M., Adam G., Tomáš Č. a Alžběta K.. Ze soutěže jsme přinesli medaile -  dvě třetí místa v podání Renka a Niki. Velice se dařilo Radimovi a Patrikovi, kteří se znovu přiblížili k navýšení svého osobního rekordu. 


Reprezentantům gratulujeme, moc je chválíme a těšíme se na další soutěž. Jen tak dál!!!

MIKULÁŠ

 (6.12.2022)

I letošní deváťáci se své role zhostili na 1* 

a díky nim měli všichni žáci naší školy 

a blízké školky krásnou mikulášskou nadílku.

FG WORKSHOP PARTNERS

 (30.11.2022)

S Partners o finanční gramotnosti na ZŠ Mládí 


Pro 8. ročníky jsme do hodin předmětu Finanční gramotnost pozvali hosta - odborníka z praxe. Finanční poradce Tomáš Mičuta s žáky během čtyř vyučovacích hodin prošel základy správného zacházení s financemi. SPOŘENÍ, PŮJČKY, FINANČNÍ PRODUKTY a INVESTOVÁNÍ byla základní témata workshopu, který nabízí školám a jiným institucím Partners Financial Services a.s. Žáci se ve skupinkách radili, snažili se být aktivní a ptali se na to, co je zajímalo. Velkou motivací jim byla soutěž o malé ceny.  Snad se jim v životě bude hodit praktická rada: “Naučte se z každého příjmu dát minimálně 20 - 30% bokem a spořit si už od dob, kdy dostáváte první kapesné”. Tento zvyk může každému pomoci si do budoucna plnit svá přání a aktivně pracovat na své finanční nezávislosti. 


Mgr. Lenka Pastirčáková ŠMP

BASEBALL

 (29.11.2022)

Seznámení s baseballem


V úterý 29. 11. se žáci 1. a 2. ročníku v rámci hodiny tělesné výchovy měli možnost seznámit se sportem zvaným baseball. Tuto kolektivní pálkovací míčovou hru do tělocvičny naší školy přišli představit trenéři baseballového oddílu Snails. Žáci si postupně na třech stanovištích vyzkoušeli hod míčkem na panáka, odpal míče ze stativu a co nejrychlejší přeběhy mezi přeblikávajícími metami. Seznámili se tak s pohybovými aktivitami potřebnými k získávání dovedností, jež jsou pro hru baseballu nezbytné. Za své snažení i nasazení v závěru hodiny obdrželi malou sladkou odměnu, ti nejúspěšnější si navíc odnesli baseballové kartičky či míčky.

Děkujeme tímto trenérům z MSK Snails Orlová za ukázku dětem nepříliš známého sportu i nabídku alternativy, jak v případě zájmu mohou aktivně trávit svůj volný čas.

SOUTĚŽ (NEJEN) V INFORMATICE

 (25.11.2022)

V pátek 25. 11. 2022 se vybraní žáci naší školy zúčastnili 14. ročníku soutěže (NEJEN) V INFORMATICE, kterou pořádala střední odborná škola NET OFFICE. Žáci soutěžili ve třech kategoriích. V kategorii Prezentace žáci vytvořili prezentaci na zadané téma, kterou pak obhajovali před porotou. V kategorii Word měli soutěžící zpracovat a upravit text v textovém editoru. V poslední kategorii LEGO Mindstorms byla jízda LEGO robotem po určené dráze na čas.  Na vítěze čekaly hodnotné ceny. 


Žák 9.A Tomáš Chrobák se umístil v kategorii LEGO Mindstorms na 3. místě a odnesl si krásné věcné ceny.

Vernisáž Vv soutěže ZUŠ-Ptačí slet

 (24.11.2022)

Dne 24.11. proběhla v ZUŠ Orlová - Výtvarný obor slavnostní vernisáž s předáváním ocenění vítězům Vv soutěže "Svět dětské duše". 

Ještě jednou MOC GRATULUJEME všem oceněným kolektivům a jejich vyučujícím. 

Také děkujeme všem, kteří se soutěže zúčastnili, ale oceněni nebyli.

TĚŠÍME SE NA JAHODY

 (15.11.2022)

Tento rok jsme se rozhodli vypěstovat vlastní měsíční jahody. V březnu jsme vyseli do výsevních misek semínka, ze kterých nám vyrostly drobné rostlinky. Ty jsme pak přepikýrovali a v červnu vysadili do vyvýšených záhonů. Přes léto rostlinky krásně zesílily a tak jsme je mohli přesadit na trvalé slunné stanoviště. Už teď se těšíme na úrodu v příštím roce.

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

 (10.11.2022)

Ve čtvrtek 10. 11. navštívili žáci druhého stupně divadelní představení „Trapas nepřežiju aneb ten řízek nezvedej!“ v DKMO. Divadelní hra pojednávala o mladém chlapci, který se ztrácí v pravidlech zdvořilosti a dělá si „etiketu“ po svém. Žáci si divadlo opravdu užili a snad brzy opět navštívíme nějaké další divadelní představení!

Velikým a milým překvapením byla hudební vystoupení Milana Peroutky a Nelly Řehořové. 

SPORTOVNÍ DEN MLÁDEŽE S TAJV

(2.11.2022)

Dne 2. 11. proběhl na venkovním sportovišti ZŠ Mládí 2. ročník semifinálového turnaje: Sportovní den mládeže s TAJV. Jednalo se o největší sportovní projekt pro děti a mládež v 250 obcích ČR. Projektu se zúčastnily děti všech čtyř oddělení ŠD. Soutěžily v 5 sportovních disciplínách (fotbal, florbal,  házená, frisbee, tenis). Trojice nejlepších postoupila do Národního finále v Poděbradech. Všechny děti si sportovní odpoledne náramně užily a odnesly si spoustu zážitků.

PODZIMNÍ ARANŽOVÁNÍ

(31.10.2022)

Letos poprvé jsme se rozhodli, že vyzkoušíme pěstování rostlin vhodných k sušení. Zvolili jsme smil a limonku. Ze zakoupených semínek jsme si na jaře vypěstovali sazeničky, které jsme dvakrát přepikýrovali. V létě se rostlinám v teplém počasí dařilo, a tak krásně dorostly k sušení. Z usušených rostlin se nám pak podařilo vytvořit krásné podzimní aranžmá, které jsme doplnili dalšími sušenými květy. Zdobí hlavní vchod a dělá nám radost. 

PODZIMNÍ EXKURZE - 6. ročník

(31.10.2022)

Žáci 6. ročníků se dne 31.10.2022 zúčastnili exkurze v Zoo Ostrava. Obě třídy absolvovaly výukový program: 6.A - Výprava do Afriky a 6.B - Výprava do Austrálie. Formou zajímavé prezentace a poutavého vyprávění se dozvěděli zajímavosti o kontinentu a zdejší fauně i flóře. Některé skupiny absolvovaly také interaktivní aktivity a skupinové práce. Prohlédli si preparovaná zvířata, lebky, obratel žirafy, roh antilopy atd. Hledali obrázky podle předem určených pojmů. Obě třídy pak podnikly poznávací cestu v areálu Zoo, která byla zaměřena zejména na novější expozice, např. Wanderu, La Pampa, Chrám gibonů, Pavilon evoluce a další. Celé dopoledne bylo doprovázeno slunečným počasím a všichni byli spokojeni. 

HALLOWEEN NA MLÁDÍ

(25.10.2022)

Po opravdu dlouhé pauze se na naší škole opět konal Halloween! Žáci 1. i 2. stupně se převlékli do kostýmů a masek a v úterý 25. 10., den před podzimními prázdninami, vyrazili do školy. Upíři, čarodějnice, kostlivci, duchové…, to vše jste mohli potkat na Mládí. 

Děti si užily celodenní učení v maskách, ale pozor, nebylo to vždy jen o učení se. Učitelé si pro žáky připravili řadu netradičních forem výuky a zpestřili si tak běžné vyučování.

Navíc byla také vyhlášena soutěž o ceny pro nejlepší Halloweenský kolektiv na 1. stupni a „Nej masky“ (nejatraktivnější, nejvtipnější a nejstrašidelnější) pro žáky na 2. stupni. Právě pro ně jsme celý Halloweenský den završili v tělocvičně školy, kde proběhla promenáda masek, tanec a zábavná soutěž. Byli zvoleni vítězové a rozdány ceny.


Nejlepší Halloweenský kolektiv na 1. stupni: „Nej masky“ na 2. stupni:

1. místo: 4.B Nejatraktivnější maska: Karolína B., 6.B

2.místo: 1.A a 1.B Nejvtipnější maska: Tomáš B., 6.B

3. místo: 2.A a 2.B         Nejstrašidelnější maska: Martin R., 8.A


Gratulujeme!!!!!


Všem zúčastněným učitelům, asistentkám pedagoga, žákům v převlecích a také jejich rodičům, kteří do toho šli s námi a nemalou měrou se podíleli na Halloweenu na Mládi, bych chtěla opravdu moc poděkovat, byli jste úžasní, kreativní, jedničky! 

Velký dík také patří vedení školy, protože bez jejich podpory a zápalu, by tato akce nevyšla na výbornou!


Za vedení a žáky školní samosprávy: Mgr. Veronika Čermáková

Divadelní představení

(19.10.2022)

Ve středu 19. 10. žáci 1.A a 1.B poprvé společně navštívili Dům kultury města Orlové, 

kde zhlédli divadelní představení Maková panenka a motýl Emanuel

Pohádka v podání herců Liduščina divadla se dětem moc líbila. 

Po skončení představení se obě třídy našich prvňáčků s hlavními představiteli uvedené pohádky dokonce vyfotily.

Virtuálně v elektrárně (on-line exkurze)

(18.10.2022)


V průběhu letošního podzimu mají naši osmáci a deváťáci opět možnost v hodinách fyziky a chemie navštívit virtuální prohlídky elektráren v ČR. Tento týden "výukovou interaktivní prohlídku" absolvovali naši osmáci.

On-line se podívali do Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany, i dalších typů OZE (obnovitelných zdrojů energie), jako jsou vodní, solární nebo větrné elektrárny.

Aktivně se také zapojili do diskuze i do vyhlášené soutěže. Netradiční forma výuky je pro nás opět velkým zpestřením.

VVE Co si zapamatovat - Temelín.pdf
Virtuálně_v_elektrárně_Obnovitelné_zdroje energie.pdf

BESEDA YMCA

(18.10.2022)


V úterý 18.10. jsme v hodině mediální výchovy se třídou 9.A měli hosta z organizace YMCA Orlová - pana Roberta Kovarika. Přinesl žákům spoustu nových informací o značce Fairtrade a o sociálních, právních a ekologických souvislostech, kvůli kterým vůbec vznikla. Podporuje ty nejchudší v zemích, kde jim nechtějí velké obchodní řetezce platit spravedlivé mzdy. Rodiny pak bývají nuceny posílat pracovat děti, nebo také dochází k devastaci přírody, kvůli výtěžnosti. Motto "Tvoje férová volba" se u výrobků v regálech supermarketu možná některým žákům od této přednášky vybaví. Pomoci spravedlivému obchodu může každý tak, že si zakoupí výrobky značky Fairtrade. Více informací najdete zde: https://fairtrade.cz/ Součástí osvětové přednášky byla i malá ochutnávka čokolády - která všem zvedla náladu. Toto téma pak bylo zařazeno i v osmých ročnících v hodinách finanční gramotnosti. 


Děkujeme za možnost ochutnávky i vysvětlení celého tématu Fairtrade.

Mgr. Lenka Pastirčáková

DRAKIÁDA V ŠD

(13.10.2022)

Dne 13.10. proběhla již tradiční Drakiáda školní družiny. 

Děti si užily krásné říjnové odpoledne na školním hřišti se svými vyrobenými draky. 

Na několika stanovištích si vyzkoušely dračí úkoly. 

A vysoutěžily si sladkou odměnu.

PŘEHAZOVANÁ - městské kolo

(12.10.2022)

Ve středu 12.10. se žáci 4. a 5. tříd naší školy zúčastnili městského kola v soutěži PŘEHAZOVANÁ. 10 našich žáků vytvořilo tým a šlo bojovat na ne příliš lehký turnaj na ZŠ Školní. Na začátku turnaje se našim vyslaným reprezentantům příliš nedařilo a konkurence ostatních týmů byla znát. To však naše žáky příliš nerozhodilo a zápas co zápas zlepšovali svoji týmovou hru. To jim stačilo na krásné 3. místo

Žákům moc gratulujeme a těšíme se na další příležitost. 

BURZA POVOLÁNÍ 

(12.10.2022)

Již čtvrtým rokem jsme 12. října uspořádali pro naše žáky a rodiče Burzu povolání na Mládí, na které se prezentovalo dvanáct středních škol a středních odborných učilišť z celého okresu Karviná. Rodiče i žáci velmi ocenili, že jsme akci uspořádali u nás ve škole, kde v klidném a známém prostředí měli dostatek času pro dotazy na výchovné poradce ze středních škol.

Díky této akci mají rodiče a žáci větší časovou rezervu pro výběr střední školy. Pro žáky osmých a devátých tříd je toto období rozhodováním o budoucí profesní kariéře a tato akce by měla žákům a rodičům alespoň trochu usnadnit jejich výběr vhodného oboru vzdělání.

Zástupci středních škol rodičům a žákům podali informace týkající se studijních oborů, studia a podmínek přijetí. Všichni si tak mohli porovnat aktuální nabídky středních škol a středních odborných učilišť. O setkání byl velký zájem ze strany rodičů, dětí i středních škol, a žáci a rodiče tak získali mnoho cenných informací a tištěných materiálů.


 Myslíme si, že se akce vydařila a bude se příští školní rok opakovat!

 

Mgr. Lucie Walová

výchovná poradkyně

ZŠ Mládí Orlová

PRACOVNÍ ČINNOSTI 2.B A 5.A

(10.10.2022)

Pracovní činnosti druháků a páťáků na sluníčku. 

Děti si užily podzimní počasí a přitom vytvořily z přírodních materiálů krásné obrazy.

PODZIMNÍ SETKÁNÍ ŠD SE ŠKOLKOU

(7.10.2022)

Děti druhého oddělení ŠD se v pátek 7.10. vydaly na první setkání s dětmi z mateřské školky Čtyřlístek. Společně si malovaly na chodník. Sportovaly na odrážedlech a vyzkoušely si hry a aktivity na zábavních prvcích v zahradě školky.

Dětem se aktivity s dětmi z MŠ velmi líbily a čas strávený společně si užily.

BRUSLENÍ 

(6. a 17.10.2022)

PODZIMNÍ MALOVÁNÍ NA CHODNÍK

(6.10.2022)

Děti všech čtyř oddělení školní družiny se zúčastnily celodružinové akce podzimní malování na chodník, která se konala 6.10. v areálu školy. Na chodníku vznikly krásné obrázky. Děti byly za svou kresbu odměněny drobnou sladkostí.

PLAVÁNÍ MĚST

(5.10.2022)

PŘESPOLNÍ BĚH

(30.9., 4.10.2022)

V pátek 30.9. se naše družstva mladších žákyň, žáků a starších žáků zúčastnili soutěže ve vytrvalostním přespolním běhu. Počasí nám v pátek opět nepřálo a celé dopoledne bylo deštivé. To však naše závodníky neodradilo a soutěže se statečně chopili. Družstvo mladších žákyň se umístilo na krásném 4. místě z toho jako jednotlivec celý závod vyhrála Viktorka Š. z 6.B. Mladším žákům se dařilo náramně. Ti celou soutěž vyhráli a také jako jednotlivec soutěž vyhrál Jiří H. z 6.B. Družstvo starších žáků taktéž zazářilo a odneslo si domů krásné 2. místo, kterým si společně s mladšími žáky vysloužili postup do okresního kola. 

Okresní kolo se konalo v úterý 4.10. v Havířově, kde byla již značná konkurence. Naproti městskému kolu nám přálo alespoň počasí. Mladším klukům se opět zadařilo a umístili se na krásném 3. místě. U starších kluků byla již znát náročnější a delší trasa. Nevzdali to a skončili na 4. místě. Chvályhodný výkon podal Sebastian P., který z celého týmu doběhl jako jednotlivec devátý. 

Sportovcům gratulujeme a moc je chválíme za odhodlání a nasazení.

PODZIMNÍ EXKURZE - 2. ročník

(29.9.2022)

Ve čtvrtek 29. září vyrazili naši druháčci na exkurzi. Tentokrát se obzvlášť těšili, protože měli namířeno do ZOO v Ostravě. Prohlídka zoologické zahrady začala výukovým programem na téma ZE ŽIVOTA ZVÍŘAT. Program probíhal v nové moderní učebně a žáci se zde seznámili s různými zástupci zvířat za pomoci mnoha názorných pomůcek, zamysleli se nad jejich ohrožením a také významem zoologických zahrad. Počasí dětem přálo, a tak mohly spokojeně vyrazit na prohlídku tamních expozic. S velkým nadšením pozorovali exotická zvířata (například pandu červenou, slony, kočkovité šelmy), ale také naše domácí zvířata (husy, tur domácí, králíky). Jedinečné prostředí zoologické zahrady nám příjemně zpestřilo a rozšířilo výuku, zejména právě přítomností živých zvířat. 

ATLETICKÝ ČTYŘBOJ- KRAJSKÉ KOLO

(27.9.2022)

V úterý 27.9. v Opavě se naše družstvo starších kluků zúčastnilo soutěže v atletickém čtyřboji. Jednalo se o krajské kolo na které postoupili na základě vítězství z předešlého kola. Soutěž nebyla vůbec jednoduchá, jelikož po celou dobu nám počasí nepřálo a lilo doslova jako z konve. I tak se naši borci Radim A., Sebastian P., Jan H., Tomáš Ch. a Patrik P. snažili ze všech sil a bojovali až do konce. Nic nevzdali a se společnou podporou v týmu včetně paní učitelky dali do každé disciplíny všechno. Někteří si ze závodů odnesli i osobní rekordy. To pro ně byla velká motivace. Podmínky však byly těžké a běžet například 1000m v prudkém dešti nebylo vůbec jednoduché. Tímto za celý závod patří všechna čest našim reprezentantům, VELKÁ CHVÁLA a GRATULACE za 4. místo z celého MS kraje. 

PODZIMNÍ EXKURZE - 5. ročník

(27.9.2022)

Dne 27.9.2022 se žáci 5. ročníku zúčastnili exkurze v Planetáriu v Ostravě. Žáci na exkurzi zkoumali tajemství Vesmíru, souhvězdí a planet Sluneční soustavy. Dozvěděli se zajímavosti o názvech souhvězdí. První část byla s výkladem zaměřeným na oblohu v průběhu noci, kde se dozvěděli zajímavosti např. názvy souhvězdí, proměna večerní oblohy během celého roku. Druhá část se zabývala Sluneční soustavou. Po videoprojekci se žáci procházeli po expozici a mohli si vyzkoušet různé experimenty.

PODZIMNÍ EXKURZE - 3. ročník

(27.9.2022)

27. září 2022 se žáci 3.A a 3.B vypravili na exkurzi, která je měla blíže seznámit s naším městem. Po příjezdu do Orlové Města si prohlédli náměstí a vydali se na komentovanou prohlídku kostela Narození Panny Marie. Zde se seznámili s historií města a obdivovali krásnou výzdobu. Po procházce zámeckým parkem následovala návštěva radnice spojená  s prohlídkou a výkladem o minulosti i současnosti Orlové. 

PODZIMNÍ EXKURZE - 9. ročník

(23.9.2022)

Deváťáci se vydali do Fulneku po stopách dvou zdejších slavných osobností - Jana Ámose Komenského a Petry Kvitové.

V muzeu Komenského se interaktivní formou dozvěděli spoustu informací o jeho životě a dílu (především Orbis Pictus). Pak pokračovali na komentovanou prohlídku krásného barokního kostela Nejsvětější trojice. Paní průvodkyně je seznámila i s historií města a zajímavými sochami na náměstí. 

V Síni slávy P. Kvitové si prohlédli nejen krásné Wimbledonské trofeje, ale i spoustu dalších trofejí a sportovních rekvizit.

Exkurzi si všichni moc pochvalovali. 

PODZIMNÍ EXKURZE - 8. ročník

(23.9.2022)

V pátek 23. 9. se naši osmáci zúčastnili tradiční podzimní exkurze. Tentokrát navštívili Velký svět techniky v Ostravě. Pro žáky 8. A byl připraven program s názvem „Stavíme město“. Žáci si v něm vyzkoušeli roli architektů, jejichž úkolem bylo navrhnout nové město. Pro žáky 8. B byl naopak připraven program nesoucí název „Tajemná substance“, při kterém řešili různé chemické hádanky a prováděli chemické reakce. Domnívám se, že se dětem připravený program líbil a že se již nemohou dočkat další školní exkurze.

PODZIMNÍ EXKURZE - 7. ročník 

(23.9.2022)

Na letošní podzimní exkurzi se sedmáci vydali do Ostravy, a to konkrétně do Landek Parku a Hornického muzea v Ostravě. Těšit se mohli na Velký okruh Báňského záchranářství a fárání do dolu. Seznámili se s těžkou fyzickou práci horníků, poznali, co je to absolutní tma a v Hornickém muzeu v Ostravě se dozvěděli  nejen něco o historii hornictví, ale také o tom, co to obnáší být důlním záchranářem.

Po skončení  si prošli historické nádvoří dolů Anselm a prohlédli si expozice důlní dopravy. Někteří si vystavené expozice vyzkoušeli.

Poté se žáci 7. B vydali na rozhlednu Landek, která je vzdálená odtamtud asi 2 kilometry. Žáci 7.B šli na krátkou naučnou stezku lesem, kde si opakovali názvy rostlin a hub, které viděli.

Všem se exkurze líbila a už teď se těší na další.

PODZIMNÍ EXKURZE - 4. ročník

(21.9.2022)

Dne 21. 9. 2022 se 4. ročníky ZŠ Mládí zúčastnily exkurze v Landek Parku Ostrava. Exkurze měla za úkol žákům přiblížit historii regionu, ve kterém žijí, seznámit je s hlavními charakteristikami okolí a představit i historii hornictví.

Prohlídku areálu žáci začali v řetízkových šatnách bývalých horníků a dále pokračovali do nestarší ostravské šachty, do dolu Anselm. Šachta dlouhá čtvrt kilometru žákům ukázala zákoutí těžebních technik, provedla je historií mechanizace důlní těžby a ukázala jim, jak těžká práce horníků je.

Po opuštění dolu se žáci přesunuli na prohlídku muzea báňského záchranářství, ve kterém si prohlédli vývoj tohoto odvětví od počátků až do současnosti. Sami si pak také vyzkoušeli, jaké metody jsou při záchraně horníků používány a zdolali lezeckou výcvikovou místnost tzv. Dýmnici.

Následovala projížďka původním důlním vláčkem z 60. let minulého století, kterou si všichni moc užili.

I přes chladné počasí čtvrťáci úspěšně odhalili tajemství autentických hornických pracovišť a moc se těší na další plánované akce.

PODZIMNÍ EXKURZE - 1. ročník

(20.9.2022)

V úterý 20. 9. žáci 1. ročníku vyrazili na svou první exkurzi. Navštívili Zoopark Skalka v Ostravě, kde absolvovali komentovanou prohlídku tamního areálu. Měli možnost z bezprostřední blízkosti pozorovat na farmě chovaná zvířata (ovce, kozy, prasata, králíky, slepice, kachny, koně, osly, lamy, emu, srny, srnce, jelena a mnohé další) a dozvědět se o nich mnoho nového. Některá zvířata děti mohly nakrmit či pohladit. V závěru si prvňáčci prošli bludiště a prohlédli makety dinosaurů a zástupců hmyzu v nadživotní velikosti (mravence, včelu, slunéčko sedmitečné). 

ADAPTAČNÍ KURZ

(8.-9.9.2022)

Ve dnech 8. - 9.9.2022 se žáci 6. ročníků zúčastnili adaptačního kurzu.

První den začal příjemnou procházkou od školy do areálu evangelického kostela v Orlové. Dopoledne se žáci stmelovali pomocí seznamovacích her a pohybových aktivit. Sestavili si pravidla třídy, kterými se budou řídit ve škole. Po obědě a odpoledním odpočinku stavěli rozhlednu z Lega, přičemž si vyzkoušeli spolupracovat a dosáhnout co nejlepšího výsledku v krátkém čase. Zbytek odpoledne sportovali na venkovních hřištích areálu. Večerní program byl vzhledem k nepříznivému počasí přesunut do budovy areálu. Žáci hráli pohybové, deskové a karetní hry. Někteří si dokonce i zatančili. Bouřka ustála, proto mohli noc strávit v podsadových stanech.


Druhý den po snídani následoval vzdělávací program zaměřený na Jana Ámose Komenského, kde se žáci dozvěděli o jeho životě a pedagogických názorech. Po obědě se každý zapsal do některého z miniturnajů, které byly pro žáky připravené. Mohli si vybrat mezi stolním fotbálkem, přehazovanou a střelbou ze vzduchovky. Výsledky miniturnajů byly vyhlášeny a vítězové odměněni. Všichni se dobře bavili, našli si nové kamarády, upevnili stará přátelství a těší se na další společné akce.